Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Urtekram (προϊόντα για μαλλιά και σώμα)

View previous topic View next topic Go down

Urtekram (προϊόντα για μαλλιά και σώμα)

Post by silvering on Tue May 09, 2017 9:31 pm

Hello guuuurls!

Τα γράφω λίγο βιαστικά, οπότε μπορεί να ξεχάσω τα μισά. Razz

Τα ανακάλυψα στο Σύνταγμα, στο Campos Bio Market. Τα έχει φέρει και το Organic Brands, οπότε τα τελευταία τα πήρα από εκεί, αλλά έχει ελλείψεις. Μην το σχολιάσω πάλι αυτό... Evil or Very Mad

Από τα φυσικά/βιολογικά σαμπουάν, που έχω δοκιμάσει, είναι αυτά που κάνουν τον περισσότερο αφρό, μετά τα στέρεα σαμπουάν Fresh Line. Είναι πολύ ήπια, αλλά καθαρίζουν αρκετά καλά. Είναι τα πλέον αγαπημένα μου και ακολουθούν τα Fresh Line και τα Dr. Organic, τα οποία δεν ξεχωρίζω μεταξύ τους.

Έχω δοκιμάσει την τσουκνίδα, το δεντρολίβανο και την αλόη. Η τσουκνίδα προορίζεται για την πιτυρίδα. Επειδή έχω λιπαρά μαλλιά, ενώ δεν έχω λιπαρό πρόσωπο, σκέφτηκα κάποια στιγμή μήπως φταίει αυτό και είπα να το αντιμετωπίσω έτσι το θέμα. Τζίφος! Η λιπαρότητα παρέμεινε (έχω πάψει πια να προσπαθώ να την καταπολεμήσω - μ' ενδιαφέρει κυρίως να είναι υγιή τα μαλλιά μου και αν γίνεται να διατηρούνται και τη δεύτερη μέρα αξιοπρεπή). Το δεντρολίβανο προορίζεται για λεπτά μαλλιά και για τριχόπτωση κι έχω την αίσθηση ότι όντως έκανε δουλειά, γιατί τα μαλλιά μου έχουν δυναμώσει, η κοτσίδα μου έχει μεγαλύτερο πάχος (βέβαια, εδώ και 3-4 μήνες άρχισα να παίρνω Τ4 για τον θυρεοειδή, οπότε σίγουρα κι αυτό έπαιξε κάποιο ρόλο, αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό, γιατί το παίρνω μικρό χρονικό διάστημα). Μου άρεσε αρκετά. Τελευταία χρησιμοποιώ αυτό με την αλόη, που είναι για κανονικά μαλλιά. Το είχα πάρει για το amore, αλλά του το κλέβω συνέχεια. Είναι το πιο καθαριστικό από τα τρία που έχω δοκιμάσει. Αυτό που παρατήρησα γενικώς, γιατί τα χρησιμοποιώ παραπάνω από 2 χρόνια, είναι ότι δεν έκανα καθόλου ψαλίδα παρότι σε κάποια φάση είχα να κόψω το μαλλί 1,5 χρόνο. Δεν κάνω γενικώς ψαλίδα, αλλά ουδέποτε είχα αφήσει τα μαλλιά μου τόσο καιρό χωρίς να τα κόψω.
[You must be registered and logged in to see this link.] Δεν είμαι η Βάνα! vana

Χρησιμοποιώ το αφρόλουτρο με μαύρη ζάχαρη. Δεν έχει κάποιο ιδιαίτερα ευχάριστο άρωμα, ούτε όμως ενοχλητικό (για μένα, πάντα). Κάνει ικανοποιητικό αφρό, λιγότερο από άλλα βιολογικά αφρόλουτρα, περισσότερο από άλλα. Το προτιμώ από τα Born Bio, που επίσης μου άρεσαν. Σίγουρα θα συνεχίσω να παίρνω και σαμπουάν και αφρόλουτρα.

Έχω επίσης το leave-in conditioner με καρύδα, αλλά προς το παρόν το έχω στην άκρη. Το δοκίμασα μία φορά και μου φάνηκε ότι έκανε τα μαλλιά μου λίγο crunchy. Επειδή έχω και άλλα που τελειώνω, μάλλον στις διακοπές θα το χρησιμοποιήσω - μέχρι τότε δεν έχω review. Razz

Γενικώς, θεωρώ ότι αξίζει να τα δοκιμάσετε. Έχουν αρκετές πιστοποιήσεις, μεταξύ των οποίων Cosmos, αλλά ακόμα και πιστοποίηση για το άσθμα. Η εταιρεία είναι σκανδιναβική (μάλιστα, τελευταία πρόσθεσαν και μια σείρα με Nordic berries), υπάρχει από τη δεκαετία του '70, αλλά τα τελευταία χρόνια έγινε πιο γνωστή. Αν και στον τίτλο αναφέρω "προϊόντα για μαλλιά και σώμα", κυρίως γιατί αυτά υπάρχουν στην Ελλάδα, παράγουν και βιολογικά τρόφιμα. Έχουν επίσης ανδρική σειρά περιποίησης, βούτυρα σώματος, κρέμες προσώπου κτλ. Τα περισσότερα σαμπουάν και αφρόλουτρα βγαίνουν σε δύο μεγέθη: 250 ml και 500 ml. Εννοείται ότι τα 500 ml συμφέρουν πολύ, γιατί η διαφορά στην τιμή είναι μικρή.

Το πιο ενδιαφέρον είναι μάλλον τα συστατικά τους. Αποτελούνται από νερό, βότανα, σάκχαρα, αλόη, φυσικά αρώματα, αλάτι (!) και έλαια. Δεν υπάρχει ούτε ένα συστατικό που να θυμίζει sulfates. Σε σύγκριση με άλλα βιολογικά προϊόντα, είναι τα πιο φυσικά που έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
flower
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Re: Urtekram (προϊόντα για μαλλιά και σώμα)

Post by MaryHol on Tue May 09, 2017 9:37 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]

Δεν έχουν sulfates τα σαμπουάν;

Σιχαίνομαι το cocο sulfate, τα μαλλιά μου το μισούν

MaryHol

Back to top Go down

Post by silvering on Tue May 09, 2017 10:21 pm

Τα συστατικά που γράφουν στο Organic Brands είναι ακριβώς αυτά που γράφουν στη σελίδα τους και στην ετικέτα. Δεν έχουν κάνει λάθος αυτή τη φορά. Razz Όχι, εντάξει, σπάνια κάνουν. Έχουν μόνο υδρολυμένο άμυλο καλαμποκιού, οπότε είναι κατάλληλα και για όσες κοπέλες έχουν πρόβλημα με τις πρωτεΐνες στα σαμπουάν και τα λοιπά προϊόντα μαλλιών.
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by garniera on Tue May 09, 2017 10:25 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] Στο campos???? Ε ρε ποσες φορες θα τρακαρουμε η μια πανω στην αλλη και δεν εχουμε ιδεα...
offtopic
garniera
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Satine on Wed May 10, 2017 12:32 pm

Μου αρέσουν πάρα πολύ παρόλο που έχω δοκιμάσει μόνο αυτό με την καρύδα,αγόρασα πρόσφατα με ρασούλ για όγκο αλλά δεν το έχω ανοίξει ακόμα γιατί έγινε μια πατατιά. Καθαρίζουν πολύ ωραία, αν και δεν είμαι αντικειμενικός κριτής γιατί δεν βάζω τίποτα στα μαλλιά μου πέρα από πιστολάκι, ενυδατώνουν και μπορώ να επιβεβαιώσω πως έχει μειωθεί η ψαλίδα σημαντικά,γεγονός που το επιβεβαίωσε ο κομμωτής! Έχω λεπτή τρίχα και ΠΑΝΤΑ θα κάνω ψαλίδα στις άκρες,οπότε μάλλον με βοήθησε το σαμπουάν.
Satine
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by silvering on Mon May 15, 2017 4:26 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] Να κανονίσουμε επιδρομή και μετά να περάσουμε για άλλη μία από το σταντ της MUFE. Razz
offtopic
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by Mpetostokos on Tue May 16, 2017 1:13 am

heil2

Λαρους μπριτανικα σιλβερινγκ, μιλ μερσί μα σερί!
Mpetostokos
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Wed May 17, 2017 1:34 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] wrote:Τα συστατικά που γράφουν στο Organic Brands είναι ακριβώς αυτά που γράφουν στη σελίδα τους και στην ετικέτα. Δεν έχουν κάνει λάθος αυτή τη φορά. Razz Όχι, εντάξει, σπάνια κάνουν. Έχουν μόνο υδρολυμένο άμυλο καλαμποκιού, οπότε είναι κατάλληλα και για όσες κοπέλες έχουν πρόβλημα με τις πρωτεΐνες στα σαμπουάν και τα λοιπά προϊόντα μαλλιών.

cyclops
τι εννοεις πρωτεϊνες; και τι θεμα δημιουργουν;
SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top