Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Mara Samartzi Vol. IV (είμαι κουρασμένη, μακραίνω αφέλειες)

Page 4 of 40 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 40  Next

View previous topic View next topic Go down

Re: Mara Samartzi Vol. IV (είμαι κουρασμένη, μακραίνω αφέλειες)

Post by go_with_dah_flow on Wed Jan 18, 2017 5:50 pm

@bibibo wrote:
@Penelope94 wrote:^που το ξέθαψες αυτό το ιστορικό ντοκουμέντο! Με τι δικαιολογία να το διέγραψε άραγε;
θυμόμουν τη φωτογραφια από τότε μου είχα πρωτοανακαλυψει τη Μάρα  και γενικά εβλεπα με πιο πολύ ενθουσιασμό αυτά τα βίντεο, και δεν ήξερα τη Λουκία.απλά δεν θυμάμαι αν ποτέ είδα αυτά τα βίντεο η αν τα ανεβασαν

μια χαρα τα ειχαν ανεβασει τοτε..
δεν ηξερα οτι τα διεγραψαν...
go_with_dah_flow

Back to top Go down

Post by Satine on Wed Jan 18, 2017 6:30 pm

@vissinada Ωωωχ και είχα ξεχάσει τον μίστερ κλάψα στο μαντ... Παρακμή φίλε... Για να μπει στην Dm η Μάρα σημαίνει πως σφίγγεται και ψάχνει λύση στο οικονομικό, το επόμενο βήμα είναι κολάμπ Μάρα-Κωννας να γελάμε για τα επόμενα 10 χρόνια!! χεχε σκέφτομαι να στείλω fan mail να ζητήσω τέτοιο κολαμπ γιατί είναι οι δύο αγαπημένες μου... χεχεχεχεχεεχεεεχεχεχεχεχε
Satine
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by ef106142 on Fri Jan 20, 2017 3:35 pm

ef106142

Back to top Go down

Post by Satine on Fri Jan 20, 2017 8:24 pm

Αυτή η μάσκα της Vichy και των Βοδι Shop πολύ με έχουν βάλει σε πειρασμό ρε κορίτσια... Τις έχει δοκιμάσει καμιά?
Satine
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by bunny-lulu on Fri Jan 20, 2017 10:31 pm

Βαρεθήκαμε να βαριόμαστε... shout

bunny-lulu

Back to top Go down

Post by KosFai on Fri Jan 20, 2017 11:54 pm

αλήθεια το λάδι καρύδας δεν φράζει τους πόρους;θεωρούσα πως όλα τα λάδια θα το κάνουν...
KosFai
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by allysanthe on Sat Jan 21, 2017 12:07 am

@Satine wrote:Αυτή η μάσκα της Vichy και των Βοδι Shop πολύ με έχουν βάλει σε πειρασμό ρε κορίτσια... Τις έχει δοκιμάσει καμιά?

Της Vichy δεν την έχω δοκιμάσει, όμως αγόρασα αυτή των Βόδι rofl rofl Shop και είναι πολύ καλή. Κάνει πολύ καλό καθαρισμό όντως, και αφού την βγάλω νιώθω το πρόσωπό μου πεντακάθαρο. Το συστήνω ειδικά σε εσάς που βάφεστε αρκετά και μάλιστα καθημερινά (εγώ λόγω δουλειάς, από Δευτέρα εώς Παρασκευή πάντα μια ελαφριά βάση την βάζω στο πρόσωπό μου).
Τώρα το μόνο αρνητικό που έχω να πω είναι πως αφού τη βγάλω, ναι μεν νιώθω το πρόσωπό μου πεντακάθαρο, αλλά το νιώθω επίσης κάπως... ξηρό. Και τρέχω αμέσως να βάλω την ενυδατική για να συνέλθει το πρόσωπό μου. Να σας πω ότι ο τύπος επιδερμίδας μου είναι μικτός, έχω λιπαρότητα στην περιοχή ταφ και στο υπόλοιπο πρόσωπο ο τύπος επιδερμίδας μου είναι κανονικός.
allysanthe

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Sat Jan 21, 2017 12:08 am

@KosFai wrote:αλήθεια το λάδι καρύδας δεν φράζει τους πόρους;θεωρούσα πως όλα τα λάδια θα το κάνουν...

ναι, ειναι βαρυ για το δερμα..
SafeFromHarm
Admin
Admin

Λοκέισο : στα άδυτα του γιουτούμπ

Back to top Go down

Post by allysanthe on Sat Jan 21, 2017 12:11 am

@KosFai wrote:αλήθεια το λάδι καρύδας δεν φράζει τους πόρους;θεωρούσα πως όλα τα λάδια θα το κάνουν...

Για το λάδι καρύδας δεν ξέρω. Εγώ το χρησιμοποιώ μόνο ως μάσκα μαλλιών.
Εγώ όμως που έχω τεράστιο θέμα με τους πόρους μου, ειδικά στη περιοχή ταφ, χρησιμοποιώ αμυγδαλέλαιο για τον καθαρισμό του προσώπου μου κάθε βράδυ και είναι τέλειο. Το τρίβω με τα χέρια μου στο πρόσωπο-όπως θα έκανες με οποιοδήποτε καθαριστικό προσώπου, το αφήνω για 5-10 λεπτά και μετά παίρνω μια καθαρή πετσέτα, τη βρέχω με χλιαρό νερό, τη στίβω καλά και τη βάζω στο πρόσωπο και ταμποναριστά το καθαρίζω. Οι πόροι ανοίγουν και καθαρίζουν και η επιδερμίδα μου είναι απίστευτα ενυδατωμένη.
allysanthe

Back to top Go down

Post by KosFai on Sat Jan 21, 2017 12:27 am

@SafeFromHarm wrote:

ναι, ειναι βαρυ για το δερμα..
Ετσι ξέρω και γω.. Τι λέει το τούβλο; καλά αμυγδαλελαιο δεν βάζω με τίποτα. Και αυτό είναι εξίσου βαρύ και ο δερματολογος μου έχει πει μακριά! Μόνο για τα μάτια και αυτο με προσοχή.
KosFai
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Sat Jan 21, 2017 12:52 am

εγω εχω χρησιμοποιησει αμυγδαλελαιο ταμποναριστα στο προσωπο μου και δεν εχω βγαλει σπυρακια
SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by KosFai on Sat Jan 21, 2017 1:16 am

Λογικά είναι διαφορετικά σε κάθε δέρμα.. Φίλης μου πχ εφραξαν πόροι και γέμισε!
KosFai
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

Post by fail on Sat Jan 21, 2017 2:06 am

@Satine wrote:Αυτή η μάσκα της Vichy και των Βοδι Shop πολύ με έχουν βάλει σε πειρασμό ρε κορίτσια... Τις έχει δοκιμάσει καμιά?

@Satine την είδα από την vicky smiles και αγορασα 4 φακελάκια αλλά δε μπορώ να σου πω ότι κάνει κάποιο θαύμα. Βέβαια είμαι φουλ λιπαρή, με φουλ πόρους. Δε θα την αγόραζα.
fail

Back to top Go down

Post by fail on Sat Jan 21, 2017 2:09 am

Στο προηγούμενο φόρουμ η @silvering είχε κοινοποιήσει μια σελίδα που έδειχνε ποια λάδια φράσουν τους πόρους και ποια όχι. Το λάδι καρύδας σύμφωνα με αυτό ναι μεν δεν ήταν το πιο "βαρύ" αλλά έφραζε τους πόρους. Αν θυμάμαι καλά το μόνο που δεν επιβάρυνε ήταν το jojoba, αλλά γα να πω τη λιπαρή μου αλήθεια εγώ και με αυτό χάλια γίνομαι...
fail

Back to top Go down

Post by astropeleki on Sat Jan 21, 2017 1:31 pm

Συγγνωμη για το offtopic αλλα κι εγω που ειμαι φουλ λιπαρη, τωρα τελευταια ξεκινησα να βαζω λαδι αγριοτριανταφυλλιας. Μηπως κανω βλακεια?
astropeleki
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Satine on Sat Jan 21, 2017 2:33 pm

Πέρα από τα μάτια βάση δεν χρησιμοποιώ ούτε primer οπότε δεν νμζ να αγοράσω κάτι πολύ καθαριστικό γιατί δεν ταλαιπωρώ το δέρμα μου (θέλω να πιστεύω!) αλλά το jojoba εμένα μου καθάρισε τα μαύρα στίγματα στη μύτη,αμυγδαλέλαιο μόνο στα μάτια βάζω.

@astropeleki νμζ είναι για πιο ώριμα δέρματα,αν το αντέχει στο δέρμα σου δεν νμζ να πάθεις κάτι αλλά αν δεις σπυθουράκια κόψτο ή βάζε λίγες σταγονίτσες σε άλλο έλαιο να διαλυθεί.
Satine
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Sat Jan 21, 2017 2:58 pm

εμενα μου φανηκε οτι ειναι στο οριο του να φανει διαφημιση versace 69 κρεμα, το χθεσινο βιντεο..  No

edit:

οκ, τωρα προσεξα οτι εχει γραφτει παραπανω

Last edited by SafeFromHarm on Sat Jan 21, 2017 3:08 pm; edited 1 time in total
SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Sat Jan 21, 2017 3:07 pm

καπου ειχα δει ενα σαιτ που ταξινομουσε τα διαφορα ελαια βασης απο το πιο λιπαρο και βαρυ για τους πορους ως το πιο ελαφρυ, ομως δεν το θυμαμαι..
SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sat Jan 21, 2017 3:23 pm

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by silvering on Sat Jan 21, 2017 3:51 pm

Κοριτσούδια, έχουμε κι εδώ θέμα (Comedogenic rates - Πόσο φαγεσωρογόνα είναι τα λάδια), αν και απ' ό,τι βλέπω δεν το έχουμε αναλύσει εκτενώς. Όπως και να 'χει, αυτοί οι πίνακες είναι ενδεικτικοί και συνήθως εμπειρικοί (που σημαίνει ότι εκφράζουν "την προσωπική άποψη του συντάκτη" Razz). Μοναδικός κανόνας είναι πως βάζουμε ό,τι θεωρούμε ότι μας ταιριάζει. Αν δεν γνωρίζουμε, αναγκαστικά στην αρχή θα πειραματιστούμε. Κατά τη δική μου άποψη, τα λάδια γενικώς δεν φράσσουν τους πόρους (ενώ υπάρχουν και άλλα που τους καθαρίζουν, π.χ. το καστορέλαιο ή το jojoba, όμως και πάλι σε ορισμένα άτομα δεν συμβαίνει αυτό), ή τέλος πάντων δεν το κάνουν επουδενί στον βαθμό που το κάνουν το mineral oil ή οι σιλικόνες, αρκεί να χρησιμοποιούνται "σωστά" (το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί κι αυτό σχετικό είναι). Το κολπάκι που λέει η @alysanthe είναι στην ουσία το oil cleansing και είναι ένας ωραίος τρόπος να χρησιμοποιούμε λάδια χωρίς να βάζουμε μεγάλη ποσότητα. Το ίδιο επιτυγχάνεται αν τα βάλουμε σε νωπό ή ακόμα και βρεγμένο δέρμα (μικρότερη ποσότητα, ενώ παράλληλα "κλειδώνουν" την υγρασία στο δέρμα). Το έχω πει σε διάφορες ευκαιρίες, για μένα η "σωστή" λύση είναι τα μείγματα, αλλά και πάλι όχι εξαρχής, γιατί πρέπει κάποιος να δει πρώτα αν έχει αλλεργία ή αντίδραση σε κάποιο λάδι πριν αρχίσει να φτιάχνει μείγματα (διαφορετικά, δεν θα γνωρίζει τι τον έχει πειράξει). Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ αμυγδαλέλαιο στο πρόσωπο, γιατί με ενοχλεί που αργεί να απορροφηθεί, ούτε όμως και καρύδα, αλλά χρησιμοποιώ μονόι (που στην ουσία είναι λάδι καρύδας που προκύπτει από διαφορετική εκχύλιση) και το θεωρώ από τα πλέον απαραίτητα. Σπάνια ωστόσο βάζω ένα μόνο λάδι, αν έχω βαρεθεί και δεν έχω κάνει ανάμειξη. Και πάλι όμως, αυτή είναι η δική μου προτίμηση. Τα θεματάκια για τα φυσικά συστατικά ή τι να προσέχουμε και τι όχι τα ανοίγουμε για να δώσουμε μια ιδέα, να το συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε απόψεις. Τίποτα όμως δεν το παίρνουμε έτσι όπως είναι, αν δεν το ψάξουμε πρώτα. Ό,τι να σας λέει κάποιος, εμού συμπεριλαμβανομένου, πρέπει να το ψάξετε και βεβαίως πρέπει να λάβετε υπόψη τι αρέσει σ' εσάς (πέρα από άλλους παράγοντες, όπως η πρόσβαση στα συστατικά, η οικονομική άνεση, η εμπειρία, το άρωμα, χίλια δυο). Το ίδιο σχόλιο θα το αφήσω και στο σχετικό θέμα, αν θέλετε να συνεχίσουμε/συνεχίσετε τη συζήτηση, γιατί έχουμε βγει λίγο offtopic.
silvering
Admin
Admin

Λοκέισο : Κοσμάρα μου

Back to top Go down

Post by Beautylove on Sat Jan 21, 2017 5:31 pm

@satine έχω δοκιμάσει τη μάσκα της Vichy και είναι όντως πολύ καλη! Καθαρίζει πολύ καλά το προσωπο και το αφήνει λαμπερό!

Beautylove

Back to top Go down

Post by astropeleki on Sat Jan 21, 2017 8:25 pm

@satine @silvering @lestrange σας ευχαριστω πολυ γκερς!!
astropeleki
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by BenjaminT on Sun Jan 22, 2017 11:58 am

τι γλιτσα ειναυτη?
BenjaminT
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Satine on Sun Jan 22, 2017 12:22 pm

τι είναι αυτό??
Satine
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Page 4 of 40 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 40  Next

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics