Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Human + Kind

View previous topic View next topic Go down

Human + Kind

Post by silvering on Wed Nov 30, 2016 10:19 pm

Στην Ελλάδα βρίσκουμε ορισμένα προϊόντα στα Sephora (που θα κάνουν καιρό να με ξαναδούν), κάποια στο Glowbox και κάποια στο Organic Brands (που είναι και αυτό που τα έφερε πρώτο). Έχω δοκιμάσει 4 προϊόντα, οπότε ανοίγω topic για να ανταλλάξουμε γνώμες, μια και έχουν αρκετά προϊόντα. Το κακό είναι ότι κανένα από τα τρία δεν φέρνει όλα τα προϊόντα - το καθένα φέρνει διαφορετικά.

1. Deep Cleansing Cloth: μου αρέσουν πολύ, δεν μετανιώνω καθόλου την αγορά τους. Γράφω [You must be registered and logged in to see this link.] πιο αναλυτικά. Έχω 7 συνολικά. Βγαίνουν σε ζεύγη, οπότε πήρα 3 κουτάκια συν ένα που ήταν μαζί με το καθαριστικό προσώπου.

2. Wash Off Facial Cleanser: Χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με το washcloth. Μοιάζει με γαλάκτωμα καθαρισμού. Δεν αφρίζει καθόλου και υποτίθεται ότι το αφαιρείς με το πανάκι. Δεν το έκανα ποτέ μ' αυτό τον τρόπο, το αφαιρούσα πάντα με νερό. Επίσης, το χρησιμοποιούσα πάντα πρωί και ποτέ βράδυ. Δεν ένιωθα ότι καθαρίζει τόσο καλά, ώστε να το χρησιμοποιώ βράδυ, αλλά πιθανόν γι' αυτό να φταίει και ότι δεν το συνδύαζα με το πανάκι. Άφηνε πολύ απαλό το δέρμα, παράλληλα όμως άφηνε και ένα φιλμ. Ωστόσο, δεν μου δημιούργησε ποτέ ενοχλήσεις στο δέρμα. Το πρόβλημά μου είναι η μυρωδιά του. Μία λέξη μόνο μου ερχόταν όποτε το έβαζα πάνω μου: ποδαρίλα! Δεν ήταν τόοοσο έντονη φυσικά, αλλά αυτό μου θύμιζε και αυτό που ήταν που με έκανε ν' αποφασίσω να μην το ξαναπάρω σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν καθαρίζει σε βάθος - ή τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου έδινε κατά τη χρήση του (αν και πιστεύω ότι είναι ιδανικό για ξηρά δέρματα κατά τους χειμερινούς μήνες). Επειδή όμως η μυρωδιά είναι και προσωπική υπόθεση, σε κάποια άλλη μπορεί και ν' αρέσει. Σ' εμένα όχι.

3. Hand+Elbow+Foot Cream: Αυτή κι αν μυρίζει άσχημα! Πραγματικά, δεν μπορώ να ξεπεράσω τη μυρωδιά της. Είναι τόσο μικρή και δεν λέει να τελειώσει, γιατί κάθε φορά με απωθεί η μυρωδιά. Έχει παρόμοια μυρωδιά με το καθαριστικό, αλλά όχι πανομοιότυπη, σίγουρα χειρότερη. Επίσης, είναι αρκετά έντονη και διαρκεί ώρες, οπότε δεν είναι ότι εξασθενεί κάποια στιγμή και δεν τρέχει τίποτα. Κρίμα, γιατί είναι πολύ ενυδατική χωρίς να είναι κολλώδης ή λιπαρή και αφήνει πραγματικά απαλό το δέρμα - ως προς αυτό, είναι από τις καλύτερες, αν όχι η καλύτερη κρέμα χεριών που έχω δοκιμάσει. Στους αγκώνες την έχω βάλει ελάχιστα και στα πέλματα νομίζω ποτέ. Ίσως σε αυτή τη χρήση καταλήξει.

4. Family Remedy Cream: Υπόσχεται της Παναγιάς τα μάτια - ότι ενυδατώνει τις ξηρές περιοχές, αντιμετωπίζει δερματικά προβλήματα, όπως το έκζεμα, εγκαύματα (ηλιακά ή μη), τη φαγούρα, τα τσιμπήματα από έντομα, την ακμή, την ψωρίαση κτλ. Προφανώς, αναφέρεται στα συμπτώματα και όχι στα αίτια κάποιων παθήσεων. Την έχω χρησιμοποιήσει κυρίως ως ενυδατική κρέμα για τα χέρια, τους αγκώνες και τα πέλματα. Είναι πολύ πλούσια και ενυδατική, πιο λιπαρή από την κρέμα χεριών. Η μυρωδιά της δεν είναι η καλύτερη, αλλά δεν είναι και άσχημη - σίγουρα δεν είναι σαν αυτή της κρέμας χεριών. Είναι περισσότερο "βοτανική" και προσωπικά δεν με ενοχλούν έως και μου αρέσουν τέτοιες μυρωδιές. Ως κρέμα για τα χέρια και τα πόδια ήταν εξαιρετική - έχω επίσης την αίσθηση ότι λόγω των συστατικών προσφέρει και μια ήπια αποσμητική δράση στα πέλματα. Επειδή είναι ακριβούτσικη, την πήρα μόνο 2 φορές (και μία τρίτη για τους γονείς). Δεν την ξαναπήρα, όμως σίγουρα κάποια στιγμή θα το ξανακάνω, γιατί θα ήθελα να έχω μια πολυχρηστική κρέμα και να τη δοκιμάσω και για όλα αυτά που υπόσχεται, αν τύχει κάτι τέτοιο φυσικά. Το πιθανότερο είναι να την έχω μαζί μου στις διακοπές.

Αν και τα 2 προϊόντα ήταν εν μέρει αποτυχίες για μένα, κυρίως όμως όσον αφορά τη μυρωδιά και όχι την αποτελεσματικότητα, είναι μια μάρκα που βλέπω με καλό μάτι και σίγουρα μελλοντικά θα δοκιμάσω και άλλα προϊόντα της.
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Re: Human + Kind

Post by Lonely_maroulaki on Wed Nov 30, 2016 10:32 pm

Θα συμφωνησω για τη μυρωδια της κρεμας χεριων,ηταν απλα απαραδεκτηNo
Ωστοσο η κρεμα ηταν τοσο αποτελεσματικη που την ξαναπηρα και δευτερη φορα!!μετα την holy grail μου cera di cupra, ειναι η δευτερη πιο αγαπημενη μου affraid
Μου αρεσε πολυ και η remedy,οντως ενυδατωνε πολυ καλα τις ξηρες περιοχες και σε εμενα βοηθηςε και στην αναπλαση των γατογρατζουνιων που ειναι διασκορπισμενες σε ολο το σωμα μου Twisted Evil cat
Θα δοκιμασω σιγουρα τα πανακια καποια στιγμη,ηθελα να δοκιμασω και το καθαριστικο αλλα η εσανς ποδαριλας δεν ειναι το καλυτερο μου No cat
Lonely_maroulaki
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by silvering on Wed Nov 30, 2016 10:39 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] Τη συνηθίζεις, απλώς όχι τελείως. Τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάφερα. Επίσης, εσένα μπορεί και να μη σε ενοχλεί. Πάντως, σαν την κρέμα χεριών δεν είναι. Θα ξαναπώ ότι το βρίσκω κατάλληλο για χειμώνα, γιατί αφήνει το δέρμα απαλό και πιθανόν ενυδατωμένο και ίσως με το washcloth να κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά, αλλά η οσμή είναι ένα ζήτημα...
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by tokebi on Thu Feb 16, 2017 12:27 am

Έχω το body souffle και ενώ έχει τόσο ωραία υφή και είναι τόσο ενυδατικό δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω λόγω μυρωδιάς No

tokebi

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics