Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Αρώματα-για τα μυρωδάτα junkie του φόρουμ

Page 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

View previous topic View next topic Go down

Re: Αρώματα-για τα μυρωδάτα junkie του φόρουμ

Post by LeStrange on Mon Nov 14, 2016 8:32 pm

το σημειώνω!! Δες και το L'air du temps από Nina Ricci

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by crusty on Mon Nov 14, 2016 8:38 pm

@LeStrange wrote:το σημειώνω!! Δες και το L'air du temps από  Nina Ricci

Δεν μου παει, αλλα μου αρεσει, το φοραγε η γιαγια μου χρονια. Ειναι κλασικο.

crusty

Back to top Go down

Post by Krisania on Mon Nov 14, 2016 9:28 pm

Byredo εχετε δοκιμασει;

Krisania

Back to top Go down

Post by LeStrange on Mon Nov 14, 2016 9:30 pm

αααααχ απλησίαστα...κι από άποψη τιμής κι από άποψη πρόσβασης για μένα...αλλά θα ήθελα το Baudelaire και το Gypsy Water...

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Lilie on Mon Nov 14, 2016 10:34 pm

Το Orchidee Vanille από Van Cleef & Arpels το έχετε μυρίσει? Μου άρεσε πολύ, και χάρηκα που ο Van Cleef έχει και αρώματα, γιατί τα κοσμήματά του είναι ήδη εξαιρετικά και τον εκτιμάω πολύ, οπότε δεν αμφέβαλλα ότι θα μου άρεσαν και τα αρώματα. Απλά το συγκεκριμένο μου φάνηκε ίσως κάπως βαρύ για μένα, γιατί έχω μια ευαισθησία στα βαριά αρώματα..

Lilie
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by BenjaminT on Wed Nov 16, 2016 9:11 am

@Lilie wrote:@lestrange δεν ξέρω τι να σου πω. Εμένα μου δίνουν. Όπως κ στα Body Shop. Ξερω γω, ίσως να το αποφευγουν γιατι μπορεί κάποια να πάει κάθε βδομάδα κ να ζητάει δειγματα κ ετσι να φοράει ένα άρωμα τσάμπα? Τι να πω. Εγώ αρνούμαι πλέον να παίρνω έτσι, σπάνια γίνεται. Είναι σαν να πάω για παπούτσια ή ρούχα κ να μην με αφήσουν να δοκιμάσω.
Α οχι. Εγώ στο Γυμνάσιο βολευομουν και χωρίς δείγματα. Εσκαγα μύτη στα χοντος, αρωματιζομουν κ εφευγα. #τιντεκαντανς

BenjaminT
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Mandlen on Wed Nov 16, 2016 12:06 pm

μιας κ σε αυτό το τόπικ υπάρχουν εξπερ του είδους να ρωτήσω κ γω κάτι. έπαιρνα απο body shop μια κολώνια που λεγόταν tabacco flower κ ήταν τέλεια τέλεια. καταργήθηκε όμως. έχετε κάποια να προτείνετε που να μοιάζει; απορώ γιατί το σταματήσανε

Mandlen

Back to top Go down

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 12:47 pm

Δεν το έχω μυρίσει το συγκεκριμένο αλλά από το όνομα εννοείται ότι έχει ταμπάκο,το οποίο είναι συστατικό ανδρικών (κυρίως) άντε και unisex αρωμάτων...Τα unisex είναι πιο ακριβά οπότε δε σε πάω προς τα κει αλλά υπάρχουν κάμποσα ανδρικά που εαν δεν έχουν καταργηθεί θα είναι εύκολο να τα βρεις. Είναι συνδυασμένα με λεβάντα,με μπαχαρικά ή με βανίλια και κάποιες ξυλώδεις νότες ή νότες εσπεριδοειδών άρα δε μυρίζουν όλα μεταξύ τους το ίδιο επειδή έχουν ταμπάκο

Με μια πρόχειρη έρευνα:
http://www.fragrantica.com/perfume/Dolce-Gabbana/Dolce-Gabbana-Pour-Homme-15336.html

http://www.fragrantica.com/perfume/Burberry/London-for-Men-804.html

http://www.fragrantica.com/perfume/Lanvin/Avant-Garde-13612.html

http://www.fragrantica.com/perfume/Viktor-Rolf/Spicebomb-Extreme-30499.html

Αφού ξέρεις πώς μυρίζει το άλλο θα μπορέσεις να συγκρίνεις!

Last edited by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 12:59 pm; edited 1 time in total

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by what???? on Wed Nov 16, 2016 12:49 pm

Kai to red musk apo the body Shop exei entono tobacco nomizw. Gia tsekare to

what????

Back to top Go down

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 12:58 pm

Επίσης:

http://www.fragrantica.com/perfume/Dolce-Gabbana/The-One-for-Men-2056.html

Γενικά μην τα φοβηθείς επειδή είναι labeled ως "ανδρικά",άσε που αναλογικά είναι πιο οικονομικά από τα γυναικεία συνήθως και με καλύτερη απόδοση-διάρκεια.

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Mandlen on Wed Nov 16, 2016 1:05 pm

καθίστε να πάρω χαρτί να σημειώσω. αυτή από burberry την έχω δοκιμασμένη. θα δω κ τις άλλες αν κ μερικές δεν ξέρω καν που τις έχει. πχ Lanvin και τη..χειροβομβίδα τις έχει στα κλασικά καταστήματα; το red musk νομίζω το είχα μυρίσει κ μου είχε αρέσει, θα το ξανατσεκάρω. πήρα πάλι τη mademoiselle κ δε θέλω στο καπάκι κάτι ιδιαίτερα ακριβό οπότε θα τσεκάρω τις πιο οικονομικές λύσεις. μύρισα κ από ζαρα αυτη κ μου άρεσε επίσης αρκετά

http://www.fragrantica.com/perfume/Zara/Tobacco-Collection-Rich-Warm-Addictive-40449.html

Mandlen

Back to top Go down

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 1:10 pm

Lanvin έχει στα χόντος και το λες και σχετικά οικονομικό οίκο...το spicebomb extreme επειδή είναι viktor&rolf θα είναι ψιλοτσιμπημένο,αλλά είναι οίκος με πολύ δυνατά από πλευράς απόδοσης αρώματα,σαν να λέμε θα ψεκάζεσαι μια φορά και θα μυρίζεις όλη μέρα,οπότε θα σου κρατήσει και πολύ. Όλα τα αρώματα που σου έγραψα τα βρίσκεις εύκολα,σε χόντο σίγουρα όλα,σε σεφορά τα burberry,dior,d&g επίσης υπάρχουν,για τα άλλα 2 δεν είμαι σίγουρη αν τα έχω δει σε σεφορά.

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Eva2 on Wed Nov 16, 2016 1:38 pm

Αχ βρε @LeStrange, αν ξέρεις κάποιο άρωμα που να μοιάζει με το Sicily από Dolce&Gabbana, θα σε ευγνωμονώ αιώνια! pray1

Εdit: Μου έχουν πει για μια από zara, αλλά τη δοκίμασα και ενώ όντως είναι πανομοιότυπη έχει μηδενική διάρκεια.

Eva2

Back to top Go down

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 1:47 pm

@Eva2 αυτό το ψάχνω κι εγώ! Είχε βγάλει το Ζάρα ένα dupe,το Zara for Her,σε διάφανο πλακουτσωτό-παραλληλόγραμμο μπουκάλι με ροζ το άρωμα μέσα και το περίεργο είναι ότι δεν είχαν κοινές νότες αλλά μετά από λίγα λεπτά έμοιαζαν πολύ.Στο ίντερνετ θα το βρεις φαντάζομαι,στο Ζάρα της πόλης μου δεν υπάρχει κι έτσι δεν ξέρω αν το έχουν καταργήσει ή απλά δεν το φέρνουν εδώ,πάντως δεν είναι παλιό,είναι του 2012.

http://www.fragrantica.com/perfume/Zara/Zara-for-Her-17192.html

Άλλο παρόμοιο δεν έχω βρει,είναι φαίνεται από αυτά που βγαίνουν άπαξ και δεν ξέρω αν αποφασίσει ο οίκος να το ξαναβγάλει με άλλο όνομα γιατί πολλοί το ζητάνε...Ακόμα θυμάμαι την τηλεοπτική του διαφήμιση!

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by what???? on Wed Nov 16, 2016 1:51 pm

Μιας που το αναφέρετε, τι άποψη έχετε για τα αρώματα από zara?

what????

Back to top Go down

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 1:58 pm

Είχα πάρει πριν από χρόνια ένα white jasmine,συμπαθητικό και για την τιμή του είχε καλή απόδοση αλλά το βαρέθηκα μετά από λίγο και το χρησιμοποιούσα σαν αποσμητικό χώρου.Πάντως όπως και τα ρούχα του,κάποια είναι αντιγραφές από άλλα πιο γνωστά. Να σου πω πιο πολύ μου αρέσουν οι μυρωδιές των home sprays και των κεριών από Zara home πχ άνετα θα φορούσα τα pure gardenia,dark amber,black vanilla και tuberose bouquet αν βγαίνανε σε κανονικά αρώματα!

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Eva2 on Wed Nov 16, 2016 1:58 pm

@LeStrange wrote:@Εva2 αυτό το ψάχνω κι εγώ! Είχε βγάλει το Ζάρα ένα dupe,το Zara for Her,σε διάφανο πλακουτσωτό-παραλληλόγραμμο μπουκάλι με ροζ το άρωμα μέσα και το περίεργο είναι ότι δεν είχαν κοινές νότες αλλά μετά από λίγα λεπτά έμοιαζαν πολύ.Στο ίντερνετ θα το βρεις φαντάζομαι,στο Ζάρα της πόλης μου δεν υπάρχει κι έτσι δεν ξέρω αν το έχουν καταργήσει ή απλά δεν το φέρνουν εδώ,πάντως δεν είναι παλιό,είναι του 2012. Άλλο παρόμοιο δεν έχω βρει,είναι φαίνεται από αυτά που βγαίνουν άπαξ και δεν ξέρω αν αποφασίσει ο οίκος να το ξαναβγάλει με άλλο όνομα γιατί πολλοί το ζητάνε...Ακόμα θυμάμαι την τηλεοπτική του διαφήμιση!

http://www.fragrantica.com/perfume/Zara/Zara-for-Her-17192.html

Nαι, είχα αγοράσει εκείνη από τα zara, αλλά δυστυχώς σε μία ώρα έχει εξαφανιστεί η μυρωδιά! Οπότε την ψεκάζω στα ρούχα. Πάντως και εγώ δεν την έχω ξαναπετύχει από τότε και δυστυχώς μου τελειώνει.
Μα ήταν υπέροχο άρωμα το άτιμο! Στο fragrantica είχα διαβάσει ότι κάποιοι την είχαν δει σε κάποια καταστήματα των dolce&gabbana, οπότε ελπίζω κάποια στιγμή να την ξαναβγάλουν!

Eva2

Back to top Go down

Post by Mandlen on Wed Nov 16, 2016 2:03 pm

είμαι σχεδόν σίγουρη ότι τα έχει! dark amber & black vanilla 99%

Mandlen

Back to top Go down

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 2:04 pm

πολλά καλά αρώματα έχουν καταρηγθεί χωρίς λόγο δυστυχώς και συνήθως είναι τα πιο ωραία...Πάντως συχνά κάνουν επαναλανσαρίσματα κατηργημένων αρωμάτων με άλλο όνομα,πχ το miss Dior Cherie με κάποιες αλλαγές στις νότες αλλά γενικά την ίδια εσανς είναι πλεον το νέο Miss Dior σκέτο! Και το κλασικό D&G pour femme το κόκκινο το παλιό ήταν υπέροχο,μετά άλλαξαν λίγο οι νότες,μετά καταργήθηκε και τώρα επαναλανσαρίστηκε αλλά τελείως διαφορετικό...

Last edited by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 2:08 pm; edited 1 time in total

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 2:06 pm

@Mandlen σε άρωμα "για ανθρώπους"?? Περίεργο γιατί εδώ δεν τα έχω δει παρά μόνο σε σπρέι χώρου,κεριά,στικ και αποσμητικά αυτοκινήτου...

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Mandlen on Wed Nov 16, 2016 2:10 pm

το black amber 99.9% σίγουρα το είδα χθες που δοκίμασα το tabacco το ανδρικό που ανέφερα πάνω. στα γυναικεία το είχε. κρατώ μια επιφύλαξη μπας κ λέω τρέλες αλλά δε νομίζω. γιατί λίγο πριν μπω zara ήμουν zara home Κ τα κοιτούσα κ σκεφτόμουν την κουβέντα εδώ που κάναμε για κεριά κλπ

Mandlen

Back to top Go down

Post by Mandlen on Wed Nov 16, 2016 2:12 pm

κ είχε κ σίγουρα κάτι με vanilla ; black dark να τα μπερδεύω; μπορει Embarassed

Mandlen

Back to top Go down

Post by Mandlen on Wed Nov 16, 2016 2:17 pm

http://www.fragrantica.com/perfume/Zara/Zara-Black-Amber-17188.html

Ναι, λέω χαζά

Mandlen

Back to top Go down

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 2:36 pm

Ε μα ειπα κι εγώ!! Ούτε καν αυτό δεν είδα,κάτι ξενέρωτα γλυκά και λουλουδάτα έχει προς το παρόν,μάλλον θα πάω στα ανδρικά να σνιφάρω,πιο ενδιαφέροντα θα είναι και μακάρι να πετύχω αυτό:
http://www.fragrantica.com/perfume/Zara/Tobacco-Collection-Rich-Warm-Addictive-40449.html

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Mandlen on Wed Nov 16, 2016 2:43 pm

Ναι ειναι φως φανάρι ότι έλεγα τρέλες, μα κ αυτοί πια 5 λέξεις κ τις γυρνάνε γύρω γύρω ανακύκλωση. αυτή η ανδρική είναι που ανέφερα κ γω πάνω κ είναι όντως πολύ ωραία!

Mandlen

Back to top Go down

Page 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

View previous topic View next topic Back to top