Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Αρώματα-για τα μυρωδάτα junkie του φόρουμ

Page 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

View previous topic View next topic Go down

Re: Αρώματα-για τα μυρωδάτα junkie του φόρουμ

Post by LeStrange on Wed Nov 16, 2016 2:51 pm

μένει να την έχουν φέρει και σ'εμάς τους παρακατιανούς επαρχιώτες...Μακάρι γιατί έχει λατρεμένες νότες μέσα! Τιμή θυμάσαι; Γιατί κάτι είδα στα σχόλια του fragrantica για 12 ευρώ;...

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Mandlen on Wed Nov 16, 2016 3:05 pm

βεβαίως θυμάμαι αν κ είδαμε ότι ώρες ώρες θυμάμαι ότι να ναι.. 12,99€ κ μια την έπαιρνα μια την άφηνα με τη σκέψη να κάνω σήμερα την ερώτηση για ταμπάκο εδώ στο τόπικ

Mandlen

Back to top Go down

Post by maria_ver on Sat Nov 26, 2016 5:48 pm

Σκέφτομαι για τα Χριστούγεννα να κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα άρωμα απο Armani Prive.Ξεροντας οτι ειναι πανάκριβα θα ήθελα τη βοήθεια σας ώστε να κάνω τη σωστή επιλογή.Για να καταλάβετε τι μου αρεσει εδώ κ χρόνια φοράω το Code απο Armani.

maria_ver

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sat Nov 26, 2016 6:16 pm

@maria_ver Τα Πριβέ του Αρμάνι,αυτά τουλάχιστον που έχουν φέρει στην Ελλάδα σίγουρα δε μοιάζουν με το Armani Code που είναι πολύ γλυκό κι έχει και πορτοκάλι. Αυτά κινούνται σε πιο "σπάνιες" νότες: μύρο,θυμίαμα,δέρμα,κεχριμπάρι,βέτιβερ κλπ,είναι πολύ πιο βαριά δηλαδή κι έχει και κάποια που είναι λουλουδάτα όπως το Eclat de Jasmin ή το Rose Alexandrie. Οπότε σ'αυτές τις γραμμές του αρώματός σου,δε θα βρεις,πλην του Figuier Eden που μυρίζει σύκο,του Vetiver Babylone  που έχει εσπεριδοειδή (περγαμόντο,λεμόνι και πορτοκάλι) και βέτιβερ που το κάνει πιο herbal-σαπουνένιο,αλλά και του Oranger Alhambra που είναι όμως πιο "πορτοκαλένιο" από το Code και δε θυμάμαι κι αν το έχουν εδώ.Έχει μετά κι άλλη υποκατηγορία που είναι τα πιο "πουδρένια" κι αυτό γιατί έχουν ως ως βάση την ίριδα ή τη βιολέτα,το Pierre de Lune και το Cuir Amethyste. Και είναι και το κόκκινο και το πράσινο,τα Rouge Malachite  και Vert Malachite αντίστοιχα,με πολύανθο,γιασεμί και κεχριμπάρι το κόκκινο,λουλουδάτο αλλά "κρεμώδες" και με υλανγκ-υλάνγκ και κρίνο το πράσινο,επίσης λουλουδένιο αλλά πιο "αέρινο",πιο "αίθηση ανθοπωλείου".Κι αυτά μπορεί να σου αρέσουν τώρα που το σκέφτομαι... Στο δικό μου προσωπικό γούστο ταιριάζανε (για την ακρίβεια ξετρελάθηκα ) με το Murrhe Imperiale αλλά και το Eclat de Jasmin μου άρεσε πολύ!

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by maria_ver on Sat Nov 26, 2016 6:33 pm

Θα ψάξω ολα όσα μου είπες γιατι οι περιγραφές σου ειναι απίστευτες.Μακαρι να μπορούσα να περιγράψω κι εγώ ένα άρωμα μ αυτο τον τρόπο.Λατρευω τα αρώματα κ εχω αρκετά στη συλλογή μου αλλα καταλήγω να φοράω μονο ένα.Πολλες φορές φοράω κ το άρωμα του φίλου μου.Σ´ευχαριστω πάντως για τις πληροφορίες.Σιγουρα θα σου πω σε ποιο κατέληξα.

maria_ver

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sat Nov 26, 2016 6:59 pm

@maria_ver Εννοείται δε θα πας από την πρώτη μέρα τάκα-μπαμ να πάρεις κάποιο αν σου αρέσει,ειδικά αν είναι τόσο ακριβό...Θα πας,θα ψεκαστείς,θα το "μελετήσεις" καθ'όλη τη διάρκεια της μέρας και θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Καλύτερο είναι να δοκιμάσεις πάνω σου μέχρι 4 (2 στους καρπούς και 2 λίγο πιο πάνω από τον αγκώνα) και να μην είναι και της ίδιας κατηγορίας για να μη μπερδευτείς μόλις βγεις από το κατάστημα. πχ στον ένα καρπό το Vetiver Babylone(κιτρώδες),στον άλλο το Eclat de Jasmin (λουλουδένιο),στον αγκώνα του ίδιου χεριού που έχεις το Jasmin θα βάλεις το Murrhe Imperial (balsamic) και στον άλλο το Rouge Malachite (λουλουδένιο-κρεμώδες). Καλή επιτυχία!! thumbs_up

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Salata on Mon Nov 28, 2016 11:03 am

@Krisania Εχω δοκιμάσει Byredo (Rose Noir, Gypsy Water, Bal d'Afrique) και δεν ενθουσιάστηκα γιατι δεν εχουν καθολου καλη διαρκεια (2-3 ωρες σε εμενα που για αυτην την τιμη ειναι απαράδεκτο). Δεν τα βρήκα τοσο ιδιαιτερα οσο θα περίμενες απο "niche" εως αρκετα συνηθισμένα. Ίσως αυτο τα κάνει πιο ευκολοφορετα για καθε μερα αλλα εγω προσωπικά θελω πιο ιδιαιτερα αρωματα. Πάντως το site τους στέλνει Ελλαδα αλλα δεν θα πρότεινα για τα συγκεκριμένα τυφλή αγορά.

Salata

Back to top Go down

Post by Christine94 on Wed Nov 30, 2016 1:13 am

Γνωριζει καμια αν στα honcos center που φερνουν αρωματα Serge Lutens φερνουν το chergui; ή καποιο αλλο καταστημα στην Αθηνα για να το δοκιμασω; διαβασα τις νοτες του στο fragrantica και πιστευω οτι θα μου αρεσει,αλλα δεν θελω να το αγορασω στα τυφλα.

Christine94

Back to top Go down

Post by Ririf on Tue Dec 13, 2016 11:29 am

Θέλω βοήθεια! Θέλω να κανω δώρο ένα αρωμα και δεν ξέρω καθόλου τη προτιμάει .θα σας δώσω περιγραφή και αν έχετε κάτι υπόψιν μου λέτε.ειναι γύρω στα 50 καθηγήτρια πανεπιστημίου και διευθύντρια κλινικής άρα ειναι αρκετές ώρες με ασθενείς και σκέφτηκα οτι δεν πρέπει να ειναι ένα βαρύ αρωμα αλλά ούτε και γλυκο.ντυνεται ακριβά αλλά απλά .θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες ιδεες .

Ririf

Back to top Go down

Post by LeStrange on Tue Dec 13, 2016 1:28 pm

Kοίταξε από Ferragamo το Signiorina Eleganza,το Chance από Chanel και: Paris (Balenciaga), Pure White Linen (Estee Lauder), 24 Faubourg (Hermes),L'Eau des Merveilles (Hermes), Love Chloe (Chloe),Chloe Eau de Parfum (Chloe) και γενικά κοίταξε όλα τα chloe. Eίναι όλα κομψά και διακριτικά αρώματα,πιστεύω κάποιο από αυτά θα της αρέσει και θα της πηγαίνει...Ζήτησε αν έχουν να σου βάλουν δειγματάκι μέσα (που σιγά μην έχουν),μην το ανοίξει η γυναίκα και αν δεν της αρέσει να μη μπορεί να το αλλάξει,ή εστω να ψεκάσει ένα χαρτάκι ή αν έχεις εσύ κάποιο από τα μπουκαλάκια με στόπερ που είχαν δείγμα μέσα να σου ψεκάσουν από το τέστερ ώστε να το μυρίσει από εκεί...

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by garniera on Fri Dec 23, 2016 5:00 pm

Θα πω και την δικη μου εμπειρια... Πιο παλια ακουγα αρωτοματοπωλειο κι εβγαζα σπυρια γιατι ειχα στο μυαλο μου κατι μαγαζια που περνας απ'εξω και βρωμουν οινοπνευμα ή τα ακριβα που πληρωνεις μια μικρη περιουσια για ενα αρωμα, κατι που δεν μπορω να κανω.
Ολα αυτα μεχρι που ανακαλυψα ενα μικρουτσικο μαγαζι στο Μοναστηρακι. Αυτο που με ενθουσιασε ειναι οτι μπορεις να φτιαξεις το δικο σου αρωμα, αφρολουτρο, κρεμα σωματος. Περιγραφεις τι θελεις, σε ψεκαζουν και σου λενε να φυγεις και να πας αργοτερα ή την αλλη μερα για να δεις πως θα κατσει πανω σου. Εκτος απ'οτι ειναι πολυ οικονομικα, λατρευω αυτο που εφτιαξα κι ειναι η πρωτη φορα που παθαινουν πλακα κι οι αλλοι γυρω μου.
Για οσες θελετε να το τσεκαρετε λεγεται Indie scent.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΝΣΟΡΝΤ ΑΛΗΘΕΙΑ!

garniera
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by LeStrange on Fri Dec 23, 2016 5:12 pm

Άλλο αυτό που περιγράφεις,που μου ακούγεται σαν αληθινό αρωματοπωλείο όπου φτιάχνουν "πρωτότυπα" αρώματα,κι άλλο τα "αρωματοπωλεία" που έχουν ξεφυτρώσει σαν τα μανιτάρια τα τελευταία 4-5 χρόνια,που σου πλασάρουν αρώματα τύπου ως πανομοιότυπα με τα γνήσια όπου τάχα τους έχουν πουλήσει την αυθεντική συνταγή από τη Γαλλία και που τα πιο σύνθετα κλασικά αρώματα λίγη εως καμία σχέση δεν έχουν με τα αυθεντικά ομώνυμα. Τα πιο καινούργια τα πετυχαίνουν τις περισσότερες φορές γιατί είναι πλέον πιο προχειροφτιαγμένα αλλά αν ζητήσεις πχ κανένα Coco Eau De Parfum ή κανένα Shalimar,γελάνε και τα τσιμέντα με το αποτέλεσμα.

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by garniera on Fri Dec 23, 2016 5:22 pm

@LeStrange Κοιτα, απο τη μια μερια εχουν τις απομιμησεις που δεν τις κοιταξα καν. Δεν ξερω αν καποια πιο "εκπαιδευμενη" και με γνωσεις, οπως εσυ, αν θα ενθουσιαζοταν, αλλα εγω ξετρελαθηκα και δεν μου εχει δημιουργησει αντιδραση που εχω παρα πολυ ευαισθητο δερμα.

garniera
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Marpapazoi on Fri Dec 23, 2016 7:50 pm

Κοριτσια μου, πηγα μια βολτα τις προαλλες απο Χοντος για να παρω πουδρα και ψεκαστηκαμε το καινούργιο αρωμα της Clinique, το "Aromatics elixir black cherry" και επαθα την πλακα μου!!! Δυστυχως δεν ειχε δειγματα να μου δωσει αλλα ψεκασα πανω σε χαρτακι και το εβαλα στην τσαντα μου... Μυριζει εδω και μια βδομαδα!!!! Νομιζω οτι βγαινει μονο στα 100ml και κανει 100 ευρω,το άτιμο!!!!

Marpapazoi

Back to top Go down

Post by Valerie on Sat Dec 24, 2016 4:14 pm

τα αρώματα του Κορρές έχουν διάρκεια κοριτσια? έχει πάρει καμία?

Valerie

Back to top Go down

Post by Elvirakious on Sat Dec 24, 2016 4:53 pm

κοριτσια μου αν σας αρεσει να φορατε ανδρικα αρωματα δοκιμαστε το noir extreme απο tom ford.. το πηρε το αγορι μου και τελικα το φοραμε μαζι!! :p

http://www.fragrantica.com/perfume/Tom-Ford/Noir-Extreme-29675.html

Elvirakious

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sat Dec 24, 2016 5:00 pm

@Elvirakious Το Noir Extreme είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το Noir Pour Femme του ίδιου οίκου (το έχω) με τη διαφορά ότι το ανδρικό έχει και κάρδαμο και μοσχοκάρυδο μέσα (ή γενικά είναι λίγο πιο spicy)...Εμένα από την αρχή και τα 2 μου μύριζαν βανίλια,κανέλα και θυμίαμα αν και δεν έχουν μέσα τα 2 τελευταία συστατικά...Μάλλον αυτό το γλυκό,το κουλφι,που είναι και η βασικότερή του νότα, βγάζει αυτές τις μυρωδιές

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Elvirakious on Sat Dec 24, 2016 5:30 pm

@LeStrange εμενα μου μυριζουν ακριβως το ιδιο για καποιον λογο τα αρωματα αυτα! δεν εχω ομως κανει χρηση του γυναικειου για να καταλαβω τις διαφορες που αναφερεις! ειναι ομως στη wish list μου!!! Smile

Elvirakious

Back to top Go down

Post by Nata2 on Mon Jan 09, 2017 2:03 am

Αγαπημένο όλων είναι το clinique happy heart, κορυφαίο, άντρες γυναίκες ενθουσιάζονται όταν το φοράω. Μετά το body από burberry είναι εθισμός. Πέρα από τα ακριβά αρώματα, αξιόλογα έχει και το ζαρα, αλλά αν θέλετε διάρκεια μόνο τα eau de parfum. Έχω το rose gold και είναι τέλειο και σα μυρωδιά και σα διάρκεια και αν σκεφτείς ότι έχει μόνο 13 ευρώ είναι τέλειο για κάθε μέρα Wink Wink

Nata2

Back to top Go down

Page 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

View previous topic View next topic Back to top