Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Αρώματα-για τα μυρωδάτα junkie του φόρουμ

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

View previous topic View next topic Go down

Αρώματα-για τα μυρωδάτα junkie του φόρουμ

Post by shadow on Sun Nov 13, 2016 12:06 pm

Χτες σε μια βόλτα στα συμφορα είδα ότι σε μια κοπέλα έδωσαν ένα μικρό μπουκαλάκι με το άρωμα που ηθελε η κοπέλα και ζήτησα και εγώ από αυτό που ήθελα και μου έδωσαν!! (είχα ψωνίσει βέβαια, δν ξέρω αν παίζει ρόλο)
Το μπουκαλάκι ήταν "κάπως έτσι":

Μπορείτε να ζητάτε κορίτσια όποιο άρωμα θέλετε!!!! Μη μένετε μόνο στα χαρτάκια!!!

shadow
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Αρώματα - για τα μυρωδάτα junkie του φόροουμ

Post by maria_ver on Sun Nov 13, 2016 12:08 pm

@shadow wrote:Χτες σε μια βόλτα στα συμφορα είδα ότι σε μια κοπέλα έδωσαν ένα μικρό μπουκαλάκι με το άρωμα που ηθελε η κοπέλα και ζήτησα και εγώ από αυτό που ήθελα και μου έδωσαν!! (είχα ψωνίσει βέβαια, δν ξέρω αν παίζει ρόλο)
Το μπουκαλάκι ήταν "κάπως έτσι":

Μπορείτε να ζητάτε κορίτσια όποιο άρωμα θέλετε!!!! Μη μένετε μόνο στα χαρτάκια!!!
Εγώ όσες φορές εχω ζητήσει δε μου δίνουν.Πολλες φορές δε μου δίνουν ούτε δείγμα απο foundation.

maria_ver

Back to top Go down

Re: Αρώματα-για τα μυρωδάτα junkie του φόρουμ

Post by shadow on Sun Nov 13, 2016 12:14 pm

@Maria_ver Είχες ψωνίσει;;;

shadow
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sun Nov 13, 2016 12:37 pm

@shadow Αυτό μου το είχαν κάνει μια φορά στα Σεφορά της Ερμού πριν από χρόνια και μάλιστα χωρίς να αγοράσω κάτι.Είχα πάει απλά και ζήτησα αν υπάρχει δειγματάκι από ένα άρωμα που ήθελα να αγοράσω για να το τεστάρω για μερικές μέρες πάνω μου,δεν είχαν αλλά μου είπαν ότι μπορούν να μου φτιάξουν και έβγαλαν ένα τέτοιο φιαλάκι από ένα συρτάρι και μου ψέκασαν μέσα από το τέστερ. Έκτοτε,όσες φορές έχω πάει στο Σεφορά της πόλης μου,είτε ψωνίσω είτε δεν ψωνίσω, και τους ζητήσω δειγματάκι,ποτέ δεν έχουν από τον οίκο αλλά ούτε κάνουν αυτό με το φιαλάκι από το τέστερ.Σε πολλά μάλιστα δεν έχουν καν τέστερ από τότε που άνοιξε. Δείγμα από άρωμα μου είχαν δώσει στο One Salonica το Mon Paris μαζί με τις αγορές μου και πριν πολλούς μήνες στο δικό μας μου έδωσαν από το ταμείο 2 ίδια Paco Rabanne Eau My Gold,εκείνη τη μέρα έβαζαν σε όλους με τις αγορές τους. Δηλαδή είναι τελείως κουκου,ειδικά για άτομα που ψάχνουν το άρωμα πριν το αγοράσουν είναι σημαντικό να έχουν ένα δειγματάκι για 2-3 χρήσεις για να δουν διάρκεια,πως είναι αν το εφαρμόσεις μετά το μπάνιο ή μια ζεστή μέρα κλπ. Επειδή δεν ασχολούνται νομίζουν ότι σε όλους μας φαίνεται οκ να τα αγοράζουμε στα τυφλά. Αυτό που θα μου ψεκάσεις από το τέστερ στο μαγαζί,θα μυρίζει αλλιώς στο 10λεπτο που θα είμαι στο μαγαζί κι αλλιώς σε 3 ώρες που θα είμαι στο σπίτι.Για να το τεστάρω με την ησυχία μου χωρίς να προσπαθώ να βγάλω συμπέρασμα μεταξύ ιδρώτα και καυσαερίων,πρέπει να έχω ένα δειγματάκι κι όχι για 2-3 μέρες να πηγαινοέρχομαι και να ψεκάζομαι για να αποφασίσω.Χώρια που με τα -κακοσυντηρημένα- τέστερ με τόσο κούνημα,φώτα και σκόνες μπορεί να αλλοιωθεί γρήγορα το άρωμα και να μη βγάλω το σωστό συμπέρασμα.

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by shadow on Sun Nov 13, 2016 12:43 pm

Στα σεφορά στο Κοσμος της Θεσσαλονίκης είχαν τέτοια μπουκαλάκια μπροστά στα ταμεία, οπότε σε "προκαλούσαν" να ζητήσεις κάποιο άρωμα! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το να αγοράσεις ή όχι κάτι άλλο για να σου δώσουν, αλλά εγώ δε θα ζητούσα αν δεν ψώνιζα πχ. Ίσως να μην έβλεπα και τα μπουκαλάκια έτσι βέβαια. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ. Δε γίνεται να μη δοκιμάσεις ένα άρωμα 2-3 φορές πριν πας να το αγοράσεις.

shadow
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sun Nov 13, 2016 12:56 pm

Δεν το θεωρώ απαραίτητο να ψωνίσεις πριν ζητήσεις δείγμα.Τα δείγματα τα έχουν για να τα διαθέτουν δωρεάν στους πελάτες και στο δικό μας Σεφορά πχ έχω ψωνίσει ουκ ολίγες φορές οπότε έστω φατσικά με ξέρουν. Αν θέλω δηλαδή μόνο ένα άρωμα αλλά θέλω να το δοκιμάσω πρέπει να περιμένω να θελήσω και κάτι άλλο για να μη ντραπώ να ζητήσω δείγμα; Για τα αρώματα δεν το βλέπω έτσι κι ευτυχώς κι έχω ξεθαρρέψει και δε ντρέπομαι να ζητήσω δείγμα (φυσικά όχι με στυλ Κωνστάντζως,ευγενικά) ή να τους κόψω τα πολλά-πολλά όταν ξέρω τι άρωμα ψάχνω γιατί μου συμπεριφέρονται και πιο "υπεύθυνα". Πχ στα Σεφορά της Τσιμισκή που είχα βρεθεί πριν από ενάμιση μήνα πήγα και χάζευα κατευθείαν τα αρώματα και με πλησίασε μια πωλήτρια και της είπα ότι απλά δοκιμάζω αρχικά πριν καταλήξω κάπου,πιάσαμε την κουβέντα και τη ρώτησα αν έχει δειγματάκι από ένα συγκεκριμένο Ερμές που κοιτούσα και μου λέει ότι ο οίκος δεν τους στέλνει,της λέω Γκερλέν έχετε δείγμα;,τα ίδια κι εκεί,ε δοκίμασα 2-3,της είπα θα το σκεφτώ,θα τα αφήσω να "εξελιχθούν" και θα αποφασίσω,την ευχαρίστησα κι έφυγα...Ειδικά για αρώματα που σκας 50άρικα στην καλύτερη,το λιγότερο είναι ένα δειγματάκι μιας και "αλλαγές δε γίνονται" ακόμα κι αν δεν ψωνίσεις...Και εννοείται πρέπει να γίνεται πάνω απ'όλα όταν αγοράζεις άρωμα για να το δωρίσεις σε κάποιον.Πώς θα το μυρίσει να δει αν του αρέσει χωρίς να το ανοίξει; Η μόνη λύση που δεν είναι πάντα εφικτή είναι να πάει με το σφραγισμένο κουτί στο κατάστημα,να δοκιμάσει το τέστερ και να αποφασίσει εδώ και τώρα αν το αλλάξει ή όχι. Ε ποτέ!

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by BenjaminT on Sun Nov 13, 2016 12:59 pm

@LeStrange wrote:@BenjaminT είναι καλό,η μυρωδιά του δεν είναι "φρεσκοκομμένο σύκο" αλλά "μαρμελάδα σύκο".Βέβαια επειδή είναι σαν κολόνια όσον αφορά τη συγκέντρωση, δεν ξέρω τί διάρκεια έχει,υπάρχει όμως και σε eau de parfum με το ίδιο όνομα και με μωβ-λιλά κουτί και μπουκάλι που μυρίζει σαν φρέσκο σύκο και θεωρητικά θα έχει καλύτερη διάρκεια. Εγώ έχω απόThierry Mugler το Womanity που έχει σύκο και χαβιάρι.Αρέσει σε λίγους και έχει αρκετά δυσάρεστη μυρωδιά αρχικά αλλά αλλάζει μετά από λίγο και εξαρτάται και από το δέρμα.Πάνω μου πχ ουδέποτε μύριζε σύκο και χαβιάρι αλλά φουντούκι και κουκουνάρι. Το πιο κορυφαίο άρωμα σύκου κατά τη γνώμη μου είναι το Philosykos από Diptyque.Πραγματικό σύκο μιλάμε,καταντάει τρομακτικό! Αλλά είναι τσιμπημένο (παίρνεις ποσότητα και ποιότητα βέβαια). Το eau de toilette είναι στα 90-95 ευρώ και το eau de parfum στα 110.Και τα 2 είναι σε μπουκάλια των 75ml και δε χρειάζεσαι και πολλή ποσότητα,τουλάχιστον στο 2ο που το έχω σε δειγματάκι. Υπάρχει στα Άττικα σίγουρα,αν και νομίζω ότι εσύ κι εγώ μένουμε "κοντά" και δεν έχουμε άμεση πρόσβαση.
Κοιταξε αν μένουμε κοντά θαστο ΧΩ παρέα για το επόμενο μιταπι της σγουρομπουκλιτσας μας. Χεχε.
Παντως με της λορα μερσιε εχω μεινει ικανοποιημενη στην αρχή ισχύει ότι ήταν λιγο απαισιο αλλα πλεον Έχει γλυκάνει παρΑ πολυ και μαρεσει!!πες μας κ αλλά γεροντα oldguy εσυ ξέρεις πολλα...

BenjaminT
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sun Nov 13, 2016 1:03 pm

ρώτα με να μάθεις!

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Lilie on Sun Nov 13, 2016 1:04 pm

Στα σεφορά της ερμού μου έχουν γεμίσει κι εμένα τέτοιο φιαλίδιο με ένα άρωμα που ζήτησα. Εχει τυχει αλλου να ζητησω δείγμα, να μου πουν δεν εχουν κ να πω ευχαριστώ θα ψαξω να δοκιμασω κ να αγορασω αλλου. Θα μου πεις ποσως τις νοιάζει.
Την επόμενη φορά βέβαια που θα μου πουνε ότι δεν έχουν δείγμα θα το κάνω θέμα στην υπεύθυνη κ προφανώς θα στείλω παράπονο στην εταιρεία.

Lilie
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sun Nov 13, 2016 1:07 pm

έμπαινε @Lilie!!

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Sun Nov 13, 2016 1:12 pm

++++++

SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by maria_ver on Sun Nov 13, 2016 1:15 pm

@shadow Ναι είχα ψωνίσει όταν ζήτησα το δείγμα για το άρωμα.Βεβαια δεν το θεωρώ απαραίτητο.Οι εταιρείες γι αυτο βγάζουν τα δείγματα.Αν δεν δοκιμάσεις πως θα αγοράσεις.Στα αρώματα θέλω να βλέπω τη διάρκεια που έχουν πανω μου καθώς δεν μπορώ να καταλάβω απο ένα χαρτάκι.Απο την άλλη,για το foundation δεν είχα ψωνίσει.Επισης,ομως,θεωρώ απαραίτητη τη δοκιμή πριν αγοράσω.

maria_ver

Back to top Go down

Post by egweimaiedw on Sun Nov 13, 2016 1:17 pm

εμενα μου ειχαν δωσει 3 τετοια δειγματακια μετα απο την αγορα ενος αρωματος Razz

egweimaiedw
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Lilie on Sun Nov 13, 2016 1:19 pm

Εννοείται @LeStrange! Γιατί μάλλον μας περνάνε για τίποτα ηλίθια κοριτσάκια που ό,τι θα μας πούνε θα πούμε ναι. Δεν νοείται μεγάλη εταιρεία να μην στέλνει δείγματα. Ούτε μεγάλη εταιρεία να μη δίνει. Από τα Σεφορά δεν έχω παράπονο, γιατί όσες φορές θυμάμαι να έχω ζητήσει μου έχουν δώσει, κ όχι μόνο άρωμα. Μου έχουν δώσει σε βαζάκι κ primer στη Makeup forever. Όπως κ στα Gallerie, χάζευα απλά αρώματα χωρίς να αγοράσω, κ όταν ζήτησα το Decadence από Marc Jacobs μου το έδωσαν, μαζί με 2-3 άλλα.
Αλλά στα Χοντος είναι απαράδεκτες. Είναι που είναι σαν εξυπηρέτηση αίσχος, είναι και με τα δείγματα. Και δεν το ανέχομαι, γιατί τα δείγματα είναι για μας, για να ξέρουμε πού πάμε να σκάσουμε το 50ρι.

Lilie
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Sun Nov 13, 2016 1:20 pm

+++++++++++

SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sun Nov 13, 2016 1:22 pm

@Lilie ααα εγώ στα Χόντος έχω οικογενειακή φίλη κι όποτε την πετύχω επειδή ξέρει τη λόξα μου μου μαζεύει επιτόπου 5-6 δειγματάκια από μόνη της. Στα Σεφορά που μόνο από αρώματα έχω ζητήσει,ούτε γι'αστείο.Μου κάνει πάντως εντύπωση που από Τομ Φορντ λένε ότι ο οίκος δε στέλνει δείγματα αλλά στα Sephora Play boxes είχαν βάλει δείγματα του Black Orchid όταν είδα unboxing από ξένες γιουτιούμπερς...

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Lilie on Sun Nov 13, 2016 1:31 pm

@lestrange δεν ξέρω τι να σου πω. Εμένα μου δίνουν. Όπως κ στα Body Shop. Ξερω γω, ίσως να το αποφευγουν γιατι μπορεί κάποια να πάει κάθε βδομάδα κ να ζητάει δειγματα κ ετσι να φοράει ένα άρωμα τσάμπα? Τι να πω. Εγώ αρνούμαι πλέον να παίρνω έτσι, σπάνια γίνεται. Είναι σαν να πάω για παπούτσια ή ρούχα κ να μην με αφήσουν να δοκιμάσω.

Lilie
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by jerrybb on Sun Nov 13, 2016 1:37 pm

Πάντως και αυτό με τα χαρτάκια εμένα δε με εξυπηρετεί γιατί σημασία έχει πως μυρίζει ένα άρωμα πάνω μας όχι σ' ένα χαρτί.
@LeStrange Εσύ θα έπρεπε να είσαι ''μύτη'' σε κάποιο οίκο αρωμάτων. Μεγάλο ταλέντο. Εγώ δεν το έχω με τίποτα.
@SafeFromHarm Ότι σου αρέσει να μην το αφήνεις στο συρτάρι σου, να το φοράς και να το ευχαριστιέσαι. Το χρώμα είναι υπέροχο.
Το καλοκαίρι φόραγα το Beach της Bobbi Bbrown και μια γνωστή μου με ρώτησε αν λιβάνισα γιατί δε με έχει για τέτοια (να λιβανίζω). Εντωμεταξύ το άρωμα μυρίζει εντελώς παραλία. Ο,τι να ναι θα ακούσεις. Δε δίνω σημασία εδώ και χρόνια.

jerrybb

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sun Nov 13, 2016 1:45 pm

@jerrybb love1 love1

Μη νομίζεις,με λίγη εξάσκηση υπάρχει βελτίωση,αν πχ μπεις στο fragrantica και δεις τις νότες ενός αρώματος και ξέρεις τί έχει μέσα όταν πας να το μυρίσεις,αν συγκεντρωθείς και κλείσεις τα μάτια αρχίζεις να τις ξεχωρίζεις κι εσύ,αν ξέρεις δηλαδή τί να περιμένεις!

Πάντως αυτό με τα χαρτάκια το έχω λίγο σαν eliminator δηλαδή αν δε μου αρέσει στο χαρτί δεν το δοκιμάζω πάνω μου ενώ αν μου αρέσει ξέρω ότι υπάρχει πιθανότητα να μου αρέσει και στο δέρμα μου κι έτσι αποκλείω κάποια σε μια α' φάση.

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Lilie on Sun Nov 13, 2016 2:00 pm

Εγώ μετά τα χαρτάκια τα ριχνω στην τσάντα σαν αρωματικό :p όσα μου αρέσουν σαφώς!

Lilie
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by crusty on Sun Nov 13, 2016 3:59 pm

@LeStrange παμε εδω μαζι;;;

crusty

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sun Nov 13, 2016 4:06 pm

Πού είναι καλέ το "εδώ";;;

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by crusty on Sun Nov 13, 2016 4:09 pm

@LeStrange Σορρυ, ακουγα το αχαριστη και αλητισσα και ξεχαστηκα!

http://www.orloffdayspa.gr/perfumes/

crusty

Back to top Go down

Post by LeStrange on Sun Nov 13, 2016 4:11 pm

αχαχαχαχα

Δυστυχώς δε μένω Αθήνα... Sad Το έχω "λιγουρευτεί" αυτό το μέρος και κάτι άλλα niche σε Κολωνάκι-Κηφισιά αλλά από την άλλη λέω πάλι καλά που δεν έχω πρόσβαση γιατί θα κατέληγα άστεγη!!!

LeStrange
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by crusty on Sun Nov 13, 2016 4:12 pm

Εγω θα παω παντως, θα πουλησω κανα νεφρο, θα ληστεψω τραπεζα, δεν εχω σελφ κοντρολ με τα αρωματα.

crusty

Back to top Go down

Page 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

View previous topic View next topic Back to top