Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Προϊόντα για ραγάδες!

View previous topic View next topic Go down

Προϊόντα για ραγάδες!

Post by electra279 on Mon Aug 15, 2016 4:07 pm

Γεια σας κορίτσια, σας διαβάζω αρκετό καιρό και έχω βοηθηθεί αρκετά από τις προτάσεις και τις συμβουλές που βλέπω κατά καιρούς στα διάφορα topic, οπότε θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο προϊόν που να βοήθησε κάποια στην μείωση της εμφάνισης των ραγάδων. I love you bounce

electra279

Back to top Go down

Re: Προϊόντα για ραγάδες!

Post by matsir on Thu Sep 08, 2016 3:42 pm

Γεια σου @electra279! Δοκιμάζω κάποιες τώρα από lierac και dr. Organic. H αληθεια οτι θέλω να τις τελειώσω πριν γράψω γνώμη scratch scratch  
Αλλά εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη novaquasol A. 

Είναι μια αλοιφή που την παίρνεις από το φαρμακείο και κοστίζει 2.75€. Μόλις μου τελειώσουν αυτές που έχω τώρα θα πάρω αυτή!

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by electra279 on Thu Sep 08, 2016 8:32 pm

Χμμ ξέρεις αν βοηθάει καθόλου στις ήδη σχηματισμένες (λευκές) ραγάδες?? Γενικά απογοητεύομαι γιατί όλοι μου λένε ότι διαφορά μπορείς να δεις μόνο στο στάδιο που είναι ακόμη ροζ και ότι αν δεν τις προλάβεις και σχηματιστούν κανονικά μετά είναι εξαιρετικά δύσκολο να μειωθούν!

electra279

Back to top Go down

Post by matsir on Thu Sep 08, 2016 9:43 pm

Και μενα το ίδιο μου λένε όλοι, αλλα εγώ αλειφομαι με κρέμες και ελπίζω ότι μετά από καιρό θα δω κάποια διάφορα, έστω και μικρή. 
Για τη novaquasol εχω ακούσει τρέλα σχόλια (με την καλή έννοια!). Μια κοπέλα που δουλεύαμε μαζί έβαλε πολυ απότομα πολλά κιλά και γέμισε παντού ραγαδες. Μετά τα έχασε, αλλα οι ραγάδες οχι απλά δεν έφυγαν, αλλα αυξήθηκαν κιόλας. Με αυτή την κρεμα μου είπε ότι εξαφανίστηκαν όλες και έμεινα εντυπωσιασμενη. Τη ρώτησα αν κάνει δουλειά και στις λευκές και μου είπε ότι πιστευει οτι κάνει.
Πραγματικά, ελπίζω να έχει αποτέλεσμα. Δεν την έχω δοκιμάσει εγώ για να έχω δική μου γνώμη, αλλα θα γράψω εδώ μόλις τη δοκιμάσω!
Και στο κάτω κάτω κοστίζει μόνο 2.75€. Δεν χάνουμε τίποτα να τη δοκιμάσουμε!

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by matsir on Thu Sep 08, 2016 9:50 pm

Εγώ τώρα δοκιμάζω αυτές τις δυο

Εσυ ποιες έχεις δοκιμασει; Σου έκαναν δουλεια;

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by silvering on Thu Sep 08, 2016 10:08 pm

Κορίτσια, η novaquasol είναι πολύ καλή κρέμα και πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει στο φαρμακείο μας. Είναι βιταμίνη Α σε καθαρή μορφή. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ερεθισμούς, μετά την αποτρίχωση (με λέιζερ ή άλλο τρόπο), περιστασιακά για την ανάπλαση του δέρματος, σε σπυράκια κτλ. Όμως, αφενός χρειάζεται (τη γνωστή) προσοχή που απαιτείται με όλα τα σκευάσματα που περιέχουν βιταμίνη Α (αντηλιακό, ποτέ το πρωί, καλή ενυδάτωση γιατί μπορεί να προκαλέσει αποφολίδωση, ξεφλούδισμα δλδ), αφετέρου περιέχει SLS, οπότε δεν θεωρώ ότι είναι κατάλληλη για μακροχρόνια χρήση, παρά μόνο για περιστασιακή χρήση. Κατά τα άλλα, σίγουρα βοηθάει στις ραγάδες - δεν θα τις εξαλείψει, αλλά μέσω της ανάπλασης, θα τις μειώσει (μιλάω πάντα για τις εγκατεστημένες, λευκές, ραγάδες). Λόγω όμως της περιεκτικότητας σε SLS, καλό είναι να αναζητήσετε (και) άλλα προϊόντα με βιταμίνη Α, όσο φθηνή κι αν είναι αυτή. Τέλος, έχει σχετικά μικρή διάρκεια ζωής.

silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by almond_blossom on Thu Sep 08, 2016 10:37 pm

Να προσθέσω πως η novaquasol κάνει θαύματα και στα "σκασμένα" χέρια από το κρύο το χειμώνα. Όμως, λόγω της σύστασής της - όπως αναλυτικά ανέφερε η @silvering - τη χρησιμοποιώ μόνο όταν η κατάσταση έχει ξεφύγει και οι υπόλοιπες κρέμες για τα χέρια δεν κάνουν τη δουλειά που πρέπει. Η ανάπλαση είναι αισθητή από την πρώτη χρήση και η υφή της κρέμας δεν είναι καθόλου λιπαρή. Η διάρκεια ζωής της είναι όντως μικρή. Από την αγορά της η ημερομηνία λήξης συνήθως είναι λίγους μήνες μετά.

almond_blossom

Back to top Go down

Post by silvering on Thu Sep 08, 2016 10:40 pm

Ναι, @almond_blossom! Ξέρω ότι γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο που λες τη χρησιμοποιούν οι νοσηλεύτριες στα χέρια. Νομίζω ότι λήγει κανά 4μηνο μετά. Δεν μου έχει τύχει να διαρκεί παραπάνω.

silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by almond_blossom on Thu Sep 08, 2016 10:48 pm

Έτσι ακριβώς είναι @silvering, αυτή είναι η διάρκειά της! Επειδή τη χρησιμοποιώ περιστασιακά, όπως είπα, ποτέ δεν καταφέρνω να την τελειώσω μέχρι τη λήξη της.

almond_blossom

Back to top Go down

Post by electra279 on Thu Sep 08, 2016 11:05 pm

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα που να είχε αποτέλεσμα, αν και νομίζω ότι φταίει και ότι δεν έκανα σε κάποιο προϊόν τόσο μακροχρόνια χρήση γιατί συνήθως απογοητευόμουν!
Ψάχνοντας για την novaquasol A διάβασα πολύ καλά σχόλια ,αλλά παντού έγραφε ότι δεν είναι για μακροχρόνια χρήση, καθώς πρόκειται για μια "βαριά" φαρμακευτική κρέμα και ότι όντως ενδείκνυται περισσότερο για περιστασιακή χρήση (π.χ. για μία εβδομάδα καθημερινή χρήση και μετά διάλειμμα), γιατί υπάρχει κίνδυνος υπερβιταμίνωσης του δέρματος(με αποτέλεσμα ξηρότητα και ευαισθησίες). Ωστόσο, θα τη δοκιμάσω δειλά-δειλά σκέφτομαι ,αλλά με φειδώ.Θα περιμένω και γνώμη για lierac και Dr.Organic!

electra279

Back to top Go down

Post by matsir on Thu Sep 08, 2016 11:14 pm

@silvering @almond_blossom γκεερς, σας ευχαριστούμε για τα ινφο! 
Μήπως εχει δοκιμασει καμια αυτην;

Διαβάζω και γι αυτή πολύ καλά σχόλια και ίσως είναι καλύτερη επιλογή από τη novaquasol που περιέχει sls.

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by almond_blossom on Thu Sep 08, 2016 11:22 pm

@matsir Τίποτα γκεερρρ!! Δυστυχώς, όμως, για την simulcium g3 δεν γνωρίζω κάτι!

almond_blossom

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top