Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Συμβουλή της Ημέρας

Page 1 of 2 1, 2  Next

View previous topic View next topic Go down

Συμβουλή της Ημέρας

Post by matsir on Wed Jun 15, 2016 1:22 am

Εδώ γράφουμε σύντομες συμβουλές ομορφιάς και περιποίησης, tips και πρωτότυπες εναλλακτικές χρήσεις προϊόντων κλπ
idea idea idea idea idea idea idea

Ξεκινάω με ένα tip περιποίησης που έμαθα απο τη θεία μου Razz :
χρησιμοποιήστε κρέμα για τις ραγάδες στην περιοχή κάτω από τα μπράτσα. Τα συσφίγγει και τα κάνει να φαίνονται λιγότερο χαλαρά  kitty

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Re: Συμβουλή της Ημέρας

Post by Krisania on Wed Jun 15, 2016 11:44 am

Ωραιο τοπικ!

*Σκουπιστε τα μαλλια μετα το λουσιμο με ενα παλιο βαμβακερο μπλουζακι, οι πετσετες κανουν ζημια.

*Αυτο μπορει να ακουστει χαζο αλλα δουλευει. Αν δεν εχετε αιλαινερ, χρησιμοποιειστε τη μασκαρα σας. Παιρνω το πινελακι που εχω για τζελ αιλαινερ και το βουταω στη μασκαρα και κανω τη γραμμη. Θελει λιγη περισσοτερη ωρα βεβαια.

Krisania

Back to top Go down

Post by matsir on Wed Jun 15, 2016 1:47 pm

@krisania Το πρώτο tip σου για την πετσέτα το εχω ακούσει και γω queen Η πετσετα κάνει τα μαλλιά να φριζαρουν, αλλά δεν το εχω εφαρμόσει μέχρι τώρα  ενώ θα έπρεπε  Sad

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by Krisania on Wed Jun 15, 2016 2:21 pm

Οχι μονο να φριαζαρουν αλλα και να φθειρεται η τριχα. Βεβαια οποια εχει χοντρη ισια τριχα δεν χρειαζεται να καθεται να φοραει μπλουζακι στο κεφαλι. Αυτα ειναι για ευθραυστα μαλλια.

Krisania

Back to top Go down

Post by Lilie on Wed Jun 15, 2016 2:23 pm

Δεν ξέρω, δεν είναι πρακτικό αυτό με το μπλουζάκι. Εγώ απλά τα τυλίγω στην πετσέτα και τα αφήνω μέχρι να φύγει η πολλή υγρασία. Δεν τα σκουπίζω ούτε τα τρίβω

Lilie
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by matsir on Wed Jun 15, 2016 2:48 pm

@Lilie wrote:Δεν ξέρω, δεν είναι πρακτικό αυτό με το μπλουζάκι. Εγώ απλά τα τυλίγω στην πετσέτα και τα αφήνω μέχρι να φύγει η πολλή υγρασία. Δεν τα σκουπίζω ούτε τα τρίβω

Και γω αυτο κάνω μέχρι τώρα, αλλά έχω λεπτή και εύθραυστη τρίχα, όπως είπε η @Krisania, και θα ήταν καλό χα χρησιμοποιω ενα υφασμα. Αλλά, όντως, δεν είναι καθόλου πρακτικό αυτό με το ύφασμα και όλο το αφήνω.

Last edited by matsir on Wed Jun 15, 2016 2:50 pm; edited 1 time in total

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by Krisania on Wed Jun 15, 2016 2:48 pm

Εμενα μου φαινεται πιο αποδοτικο γιατι απορροφα πολυ νερο το βαμβακι. Αλλα εχω ελαφρυα και σχετικα λιγα μαλλια κ έτσι δεν με δυσκολευει

Krisania

Back to top Go down

Post by Lilie on Wed Jun 15, 2016 3:37 pm

Εγώ δεν κρατάω παλιά μπλουζάκια, τα έχω δώσει σχεδόν όλα :p

Lilie
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Myrto_K on Wed Jun 15, 2016 6:22 pm

Μην γελάσει καμία με αυτό που θα πω! Εγώ είχα πάρει από τα τζάμπο την πετσέτα με μικροϊνες, που κανονικά είναι για παρμπρίζ νομίζω (!!!) (μπορεί και για σκυλιά τώρα που το σκέφτομαι..) και απορροφά 42.978,65 φορές το βάρος της και επειδή έχω πολλά μαλλιά με είχε βολέψει, ούτε τα έτριβα ούτε τίποτα, ίσα που τα τύλιγα μέχρι να τραβήξει το πολύ νερό.

Myrto_K
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by matsir on Wed Jun 15, 2016 8:21 pm

@myrto_k γιατι να γελάσουμε καλε; γι αυτό είναι αυτό το τοπικ, για να γράφουμε πρωτότυπα tips και χρήσεις προϊόντων  idea
Πολύ καλή ιδέα με αυτή την πετσετουλα! Δεν την είχα σκεφτει

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by MorticiaAdams on Thu Jun 16, 2016 3:05 pm

Δεν ξέρω κατά πόσο συνάδει με το θέμα η δική μου συμβουλή αλλά θα την πω! Για πόδια πιο καλλίγραμμα και ''χυτά'' ο,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει ποτέ είναι οι διατάσεις στο πάτωμα (σε φάση καθομαι με τον ποπό, τεντωνω πόδια και προσπαθώ με τα χέρια να πιάσω τα δάχτυλα) μία φορά την ημέρα για 2 μήνες. Τα πόδια μου ήταν ανέκαθεν πιο γεμάτα και οι μυς μου με την παραμικρή άσκηση φούσκωναν δίνοντας την εντύπωση ότι έχω χοντρά μπούτια όσο αδύνατη κι αν ήμουν. Ειδικά το σημείο πίσω από το μπούτι πάντα πετούσε περισσότερο. Με το που δοκίμασα αυτό έφτιαξε

MorticiaAdams

Back to top Go down

Post by matsir on Wed Jun 22, 2016 2:15 pm

*Απλώστε τη μάσκα μαλλιών από τις άκρες των μαλλιών προς τη ρίζα, δηλαδή από κάτω προς τα πάνω, για να επιτύχετε μέγιστη ενυδάτωση.
Απλώστε το conditioner τη ρίζα προς τις άκρες, δηλαδή από πάνω προς τα κάτω, για να κλείσουν τα 'λέπια' της τρίχας*

Απλώστε πρώτα τη μάσκα μαλλιών όσο είναι ακόμη ανοιχτά τα 'λέπια' της τρίχας και μετά το conditioner και να κλείσουν.

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by matsir on Sat Jun 25, 2016 12:09 am

Αν έχετε ένα μπρονζερ (κατα προτίμηση σε loose μορφή, αλλιώς θέλει "σπάσιμο") που δεν σας αρέσει η απόχρωσή του, είναι κάπως παλιό (όχι της γιαγιάς :Ρ), φοβάστε να το βάλετε στο πρόσωπο και σκέφτεστε να το πετάξετε ή απλώς σας αρέσει το μπρονζ εφέ στο σώμα, ανακατέψτε το με μία body lotion. Δίνει ένα απαλό χρώμα (αναλόγως και την ποσότητα του μπρονζερ που θα ανακατέψετε) και μία διακριτική λάμψη που είναι πολύ ωραία! Εγω το απλώνω στους ώμους και το στήθος

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by Krisania on Sat Jun 25, 2016 5:02 pm

Το εκανα με πουδρα που δεν ηθελα, οχι μπρονζερ αλλα ρουζ και μια σκια  :lol:

Βγηκε πολυυυ ωραιο, προτεινω μονο να χρησιμοποιηθει σχετικα μικρη ποσοτητα κρεμας, οχι ολοκληρο βαζακι, για να βγει πυκνη η μιξη και να απλωνεται πιο ομοιομορφα

Krisania

Back to top Go down

Post by matsir on Sat Jun 25, 2016 7:32 pm

Ναι, και η σκιά είναι καλή ιδέα! Πέταξα πολλές σκιές που δεν τις ηθελα  silentΔεν σκέφτηκα να τις χρησιμοποιήσω ετσι scratch. Πραγματικά, αν το σκεφτούμε υπάρχουν εναλλακτικές χρήσεις για όλα. Μην πετάτε τίποτα κορίτσια!
@Krisania Αν θέλεις ανέβασε μας φωτογραφία να δούμε τι απόχρωση σου βγήκε!

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by Krisania on Sat Jun 25, 2016 8:04 pm

Ειμαι απο ταμπλετκ τραβαει αθλιες φωτο. Εβαλα μεσα το ρουζ (ενας θεος να το κανει) lightsweep της μακ και μια μπεζ σκια, και τα δυο προιοντα ειχαν απαλο σιμμερ μεσα. Η αποχρωση βγηκε σαν τη δικη σου φωτο

Krisania

Back to top Go down

Post by matsir on Sun Jun 26, 2016 4:29 pm

Like a Star @ heaven Μετά το ντουζ σκουπιστείτε με ταμποναριστές κινήσεις, όχι τριφτές. Οι τριφτές κινήσεις "απορροφούν"/ακυρώνουν όλη την ενυδάτωση που δώσαμε στο δέρμα μας κατά τη διάρκεια του ντουζ Like a Star @ heaven

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by tilia on Wed Jun 29, 2016 3:16 am

Στο τέλος του ντουζ σας ξεπλυθείτε με οσο πιο κρυο νερό μπορείτε. Κλείνει τους πόρους και έτσι ελαχιστοποιείται η πιθανότητα να βγάλετε σπυράκια (πρώην παθούσα εδω cry1 ).

tilia

Back to top Go down

Post by silvering on Wed Jun 29, 2016 1:52 pm

Μια και η @tilia μου δίνει την αφορμή, να πω ότι με όσο το δυνατόν κρύο νερό πρέπει να πλένουμε και την ευαίσθητη περιοχή (χειμώνα-καλοκαίρι), γιατί έτσι ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες μυκητιάσεων, ουρολοιμώξεων, μολύνσεων κτλ. Επίσης, μακροπρόθεσμα αυτό μειώνει τις πιθανότητες εμφάνισης ακράτειας σε μεγαλύτερη ηλικία.

silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by matsir on Wed Jun 29, 2016 2:20 pm

@Silvering δεν το ήξερα καθόλου αυτό pale Το χειμώνα χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα ζεστό νερό, άρα καλά έκανες και μας το έγραψες! Ευχαριστούμε!

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by silvering on Wed Jun 29, 2016 2:46 pm

@matsir Ναι, ειδικά αυτό για την ακράτεια το επιβεβαίωσε γιατρός στη μητέρα μου, η οποία το έκανε ούτως ή άλλως αυτό με το κρύο νερό, και δεν είναι και μικρή...

silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by matsir on Fri Jul 01, 2016 5:02 am

Αν το βερνίκι νυχιών σας δεν απλώνεται ομοιόμορφα, βάλτε το στο ψυγείο για 15' πριν το χρησιμοποιήσετε king

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by tilia on Thu Jul 14, 2016 3:06 am

Πόση ποσότητα προϊόντος πρέπει να χρησιμοποιούμε σε κάθε χρήση 

Scrub και μάσκα χρησιμοποιω πολυ παραπάνω  scratch

tilia

Back to top Go down

Post by matsir on Fri Jul 15, 2016 2:43 am

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by shadow on Fri Aug 19, 2016 11:58 pm

Πιείτε νερό με άδειο στομάχι το πρωί, με το που σηκώνεστε από το κρεβάτι! (Ακόμα καλύτερο είναι το ζεστό νερό με το λεμόνι) Το πρωί, το σώμα είναι αφυδατωμένο και χρειάζεται νερό για να αποβάλλει τις τοξίνες και να ανανεώσει τα κύτταρα. Βοηθάει και στην μείωση της οξύτητας του στομάχου αλλά και στην ομαλή λειτουργία των επιμέρους οργάνων μας.

shadow
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

View previous topic View next topic Back to top