Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Weleda

Page 1 of 2 1, 2  Next

View previous topic View next topic Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

Re: Weleda

Post by Satine on Wed Jun 08, 2016 10:31 pm

Έχω δοκιμάσει ένα αφρόλουτρο με καλέντουλα,ενυδατική σώματος και την ενυδατική προσώπου με αμύγδαλο. Μου άρεσαν πάρα πολύ και μύριζαν υπέροχα!! Γενικά την αγαπώ αυτή την εταιρία ήταν η πρώτη που ανακάλυψα από τις βιολογικές. Θα σου πρότεινα σίγουρα να την δοκιμάσεις
Satine
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by Lonely_maroulaki on Fri Jun 10, 2016 5:25 pm

Εχω δοκιμασει την skin food η οποια μου αρεσε αλλα περιμενα κατι παραπανω,πολλα δειγματακια απο διαφορα αλλα ειδη και το λαδι και σκραμπ συμηδας για κυταρριτιδα ,το οποιο με ξετρελανε Twisted Evil
Ισως το μοναδικο προιον για κυταρριτιδα και συσφιξη που εχω δοκιμασει το οποιο δουλεψε και ειδα αποτελεσματα!!!
Αμα το βρω σε προσφορα θα το ξαναπαρω σιγουρα I love you Twisted Evil cat
Lonely_maroulaki
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by frutenia on Fri Jun 10, 2016 6:07 pm

Εχω χρησιμοποιήσει από την σειρά ίριδα την ενυδατική προσώπου (για καλοκαίρι) και την κρέμα ημέρας (για χειμώνα). Εχω δέρμα κανονικό-μεικτό και μου αρέσουν (την ενυδατική την έχω πάρει 4 φορές).
Την λοσιόν μαλλιών με δεντρολίβανο, όταν έχω φαγούρα-ξηροδερμία και εποχική τριχόπτωση. Πολύ δραστική και με άμεσα αποτελέσματα.
Την οδοντόκρεμα με καλέντουλα (έχει γεύση μάραθου, δεν κάνει αφρό)
Το λάδι με άρνικα για χαλάρωση μυών και πόνους πιασίματος, πολύ καλό και αποτελεσματικό.
Την κρέμα σώματος με άγριο τριαντάφυλλο (ενυδατώνει και μοσχοβολάει φυσικό τριαντάφυλλο) και την κρέμα ματιών με άγριο τριαντάφυλλο (πολύ ελαφριά).
Το αποσμητικό με κίτρο (είναι φυσικό προιόν, γι αυτό μέτρια δράση).
Το σαπούνι με καλέντουλα (εξαιρετικό)
sunny flower
frutenia

Back to top Go down

Post by silvering on Sat Jun 11, 2016 4:22 pm

Εγώ πάλι δεν έχω τρελαθεί με αυτή μάρκα. Έχω δοκιμάσει τα εξής:

1) Οδοντόκρεμα με αλάτι: πολύ καλή, δεν είναι για καθημερινή χρήση, τη χρησιμοποιώ όταν νιώθω ότι χρειάζομαι κάτι παραπάνω.
2) Στοματικό διάλυμα: είναι τεράστια η ποσότητα, γιατί προσθέσεις μερικές σταγόνες σε νερό. Το προτιμώ γιατί δεν έχει γλυκερίνη και οινόπνευμα.
3) Λάδι/scrub σημύδας: δεν είδα καμία διαφορά. Κράτησα το μπουκαλάκι μόνο για να βάλω το δικό μου λάδι :p
4) Λοσιόν μαλλιών με δεντρολίβανο: δεν είδα καμία διαφορά στην εποχιακή τριχόπτωση. Περισσότερο ήταν μανούρα για το εξτρά βήμα που είχα προσθέσει στη ρουτίνα μου παρά βοήθεια.

Έχω δοκιμάσει/χρησιμοποιήσει και άλλα, όμως δεν τα θυμάμαι τώρα. Τέλος, τη βρίσκω λίγο ακριβή εταιρεία - 25-30 ευρώ τα 100 ml λάδι σημύδας; Πλάκα μας κάνουν;;;
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by Satine on Wed Jun 15, 2016 8:57 am

Και εγώ θεωρώ πως είναι πολύ ακριβή γιαυτό την άλλαξα και έπαιρνα Lavera. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερες με παρόμοια/καλύτερα συστατικά και τιμές.
Satine
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by girl-bye on Thu Jun 16, 2016 2:00 pm

έχω ένα λάδι μαλλιών
αρκετά λιπαρό, θεωρώ απαραίτητο να μπαίνει πριν το λούσιμο
έντονη μυρωδιά
δεν νομίζω να το ξαναέπαιρνα, το λάδι καρύδας δίνει καλύτερα αποτελέσματα και πολύ πιο οικονομικά.

girl-bye

Back to top Go down

Post by shadow on Fri Jul 01, 2016 9:39 am

Έχει χρησιμοποιήσει καμία τη Μάσκα Αναδόμησης με Βρώμη, για Ξηρά και Ταλαιπωρημένα Μαλλιά;
shadow
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Elvirakious on Sat Jul 02, 2016 2:16 pm

εχουν στο σκρουτζ ολο το σετ της σημυδας απο 18 ευρω!
Elvirakious

Back to top Go down

Post by Mpirakouti on Fri Jul 29, 2016 8:39 am

Την κρεμα με ιριδα και το λαδακι για ραγαδες. Πολυ καλα και τα δυο προιοντα.
Mpirakouti

Back to top Go down

Post by peggy1990 on Fri Apr 21, 2017 8:22 pm

παρατηρησα μολις οτι η κρεμα με αμυγδαλο που χρησιμοποιω εχει μεσα αλκοολ.Και αναρωτιεμαι: Δεν ειναι κακο για το δερμα?
peggy1990
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by bibibo on Fri Apr 21, 2017 9:00 pm

Οταν εψαχνα να παρω καποια πραγματα απο αυτην την εταιρια,ειδα στα περισσοτερα,αν οχι σε όλα αλκοόλ,απογοητευτικά Κ δεν ξαναεψαξα κάτι.Στη δικιά μου επιδερμίδα Κ μαλλί δεν χρειάζεται σίγουρα το αλκοόλ
bibibo
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by peggy1990 on Fri Apr 21, 2017 9:03 pm

και μου αρεσει παρα πολυ αυτη η κρεμα και τα υπολοιπα συστατικα ειναι τελεια cry1 cry1 . Ψαχνω στο ιντερνετ να βρω πληροφοριες για το αλκοολ αλλα οι αποψεις ειναι διχασμενες.
[You must be registered and logged in to see this link.] εχεις να προτεινεις καποια αλλη εταιρια? γιατι απο μια μικρη ερευνα ολα σχεδον εχουν αυτο το συστατικο
peggy1990
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by MaryHol on Fri Apr 21, 2017 9:13 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] αν είναι στα τελευταία τελευταία συστατικά δεν πειράζει. Αλλά αν είναι σε μεγάλη συγκέντρωση, εγώ το αποφεύγω γιατί οι απόψεις όπως λες, είναι διχασμένες.

MaryHol

Back to top Go down

Post by bibibo on Fri Apr 21, 2017 9:30 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] τώρα σωθηκες κοριτσι μου.Γενικά από συστατικά δεν ξέρω πολλά,από εδώ μαθαίνω Κ αρχισα να το ψάχνω περισσότερο (btw σας ευχαριστω) ,τώρα χρησιμοποιώ μια κρέμα της madara απο ένα σετάκι που είχα πάρει με κρέμα μέρας νύχτας Κ αφρο καθαρισμού Κ το πρωί ένα δείγμα που εχω murad  με spf,  κ μόλις είδα ότι τα madara έχουν όλα αλκοόλ Sad
Δεν θέλω να δω τα συστατικά της murad Όχι Όχι Όχι
bibibo
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by peggy1990 on Fri Apr 21, 2017 10:13 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] εχει ελαχιστα συστατικα η κρεμα οποτε δε μπορω να κρινω ποση ποσοτητα εχει :/
παντως κι εγω το διαβασα αυτο πολλες φορες!

[You must be registered and logged in to see this link.] χαχαχχαχα ε μα αυτο σου λεω ειναι παντου !! ειδικα στα τονερς και στις ενυδατικες.. μαλλον η μονη επιλογη ειναι να κοιταμε να ειναι χαμηλα στα συστατικα Sad
peggy1990
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by bibibo on Fri Apr 21, 2017 11:39 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] λοιπόν γκερ έχω στοκ κρέμες που μου τις είχαν φέρει από το εξωτερικό Κ νόμιζα δεν μπορούμε να τις βρούμε εδώ,αλλά έκανα μια αναζήτηση Κ βρήκα Κ σάιτ Κ σελίδα στο φβ. Nonique λέγεται η εταιρία, κ δεν είδα αλκοόλ στα συστατικά Razz αν θέλεις ρίξε μια ματιά,δεν τα δοκίμασα να σου πω γνώμη γιατί έχω αλλά να τελειώσω πρωτα
bibibo
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by Mpetostokos on Sat Apr 22, 2017 2:43 am

Πετιέμαι σαν τον σφηνόστοκο για να κουοτάρω post silvering από το προηγούμενο φόρουμ:

Για τις αλκοόλες που λες, εξαρτάται. Alcohol denat, benzyl alchohol, isopropyl και γενικώς τα συνθετικά μακριά από μαλλιά και δέρμα. Υπάρχουν και ευεργετικές αλκοόλες, που προέρχονται συνήθως από την καρύδα και είναι πιο λιπαρές (νομίζω έτσι τις λένε κιόλας, fatty alcohols): cetearyl, cetyl, behenyl, stearyl, myristyl.
Mpetostokos
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by Mpetostokos on Sat Apr 22, 2017 2:44 am

Πωωωω ποστ παραπόστ αναφέρω τη silvering, σόρρυ αν φταρνίζεσαι εξαιτίας μου bounce
Mpetostokos
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by silvering on Sat Apr 22, 2017 10:56 am

[You must be registered and logged in to see this link.] Χαχαχαχαχα! Μαρή, έχεις κρατήσει αντίγραφα; Suspect
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by peggy1990 on Sat Apr 22, 2017 12:07 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] σε ευχαριστω! θα τα τσεκαρω σιγουρα!!

[You must be registered and logged in to see this link.] σε ευχαριστω! καταλαβα πανω κατω απλα συγκεκριμενα στη weleda γραφει σκετο '' alcohol'' Evil or Very Mad Evil or Very Mad τι να σημαινει αραγε αυτο?
θα το ελεγχω παντως στο εξης με τη συμβουλη της σιλβερινγκ bounce
εντωμεταξυ και το benzyl alcohol παντου ειναι, μεχρι και στα υποτιθεμενα φυσικα και βιολογικα
peggy1990
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by silvering on Sat Apr 22, 2017 12:17 pm

Συνήθως alcohol σκέτο είναι το καθαρό οινόπνευμα. Οι περισσότερες εταιρείες χρησιμοποιούν alchohol denat., μετουσιωμένο δηλαδή, για να μην μπορεί κανείς να πιει το προϊόν (ακούγεται κουφό, αλλά ισχύει - οι αλκοολικοί μπορεί να πιουν και κολώνια, αν δεν έχουν κάτι άλλο. Συν ότι σε κάποιες χώρες απαγορεύεται το αλκοόλ που μπορεί να έχει πόσιμη μορφή και σε αυτό περιλαμβάνουν και το καθαρό οινόπνευμα) - αν δεν κάνω λάθος, είναι υποχρεωτικό να είναι μετουσιωμένο, γι' αυτό τον λόγο. Προφανώς, κανείς δεν θα πιει κρέμα ή τζελ, αλλά η απαγόρευση ισχύει συνολικά. Ίσως εξαιρούνται τα βιολογικά προϊόντα, αλλά δεν το γνωρίζω. Μπορεί να χρησιμοποιεί η εταιρεία αλκοόλη από φυτό, π.χ. σταφύλι, αλλά δεν παύει σε χημικό επίπεδο να είναι παρόμοιο με το καθαρό οινόπνευμα.
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

View previous topic View next topic Back to top