Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Rosveda αντηλιακό προσώπου & σώματος SPF30

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

View previous topic View next topic Go down

Rosveda αντηλιακό προσώπου & σώματος SPF30

Post by silvering on Wed May 18, 2016 4:33 pm

Έχω πάθει την πλάκα μου! Είναι το πιο ελαφρύ αντηλιακό που έχω δοκιμάσει. Το πήρα λόγω των συστατικών (7 όλα κι όλα), της 100% φυσικής σύνθεσης και του αντηλιακού φίλτρου που περιέχει (zinc oxide/οξείδιο του ψευδαργύρου), που είναι φυσικό φίλτρο, αλλά το πιο αποτελεσματικό από όλα ενάντια στις UVA (όλα τα υπόλοιπα προστατεύουν εν μέρει έως καθόλου).

Με το που το βάζεις στο δέρμα, απορροφάται αμέσως, χωρίς να αφήνει ίχνος λιπαρότητας, αλλά και χωρίς να τραβάει. Είναι επίσης μια πολύ καλή βάση για μακιγιάζ (κρατάει σχεδόν όλη μέρα).

Γενικώς, προτιμώ τα φυσικά φίλτρα, όμως συχνά δημιουργούν αυτή την ασπρίλα και είναι αρκετά λιπαρά μέχρι να απορροφηθούν από το δέρμα. Το συγκεκριμένο κάνει το ακριβώς αντίθετο! Ούτε ασπρίλα αφήνει, ούτε βαριά αίσθηση.

Θα το βρείτε και σε SPF50. Είναι πιθανό να είναι αρκετά πιο βαρύ και, κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει λόγος για SPF50, που προσφέρει ελάχιστη επιπλέον προστασία από το SPF30.

Θα το βρείτε στη σελίδα της Rosveda και στο Organic Brands. Έχω πρήξει και τις υπόλοιπες, μέχρι στιγμής το έχει πάρει η [You must be registered and logged in to see this link.], μπορεί να μας πει κι εκείνη τη γνώμη της.
silvering
Admin
Admin

Λοκέισο : Κοσμάρα μου

Back to top Go down

Re: Rosveda αντηλιακό προσώπου & σώματος SPF30

Post by Satine on Wed May 18, 2016 4:43 pm

Γενικά έχω θέμα με τα αντηλιακά δεν μου κάθονται καλά,νιώθω βάρος στο πρόσωπο μου,υπερβολικό σμήγμα που γίνεται στίγματα και εμφανίζω κοκκινίλες λόγω φωτό-ευαισθησίας.
Το συγκεκριμένο είναι φανταστικό! Δεν μου προκαλεί τίποτα από τα παραπάνω και με ενυδατώνει!
Έχει ένα υπέροχο διακριτικό άρωμα (για όσες έχετε θέμα) απλώνει βελούδινα με ελάχιστη ποσότητα! Για όσες ψάχνετε κάτι ελαφρύ που να μην σας καταστρέφει το δέρμα όσο το φοράτε πιστεύω αξίζει τα λεφτά του!
Satine
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by kakpapia on Wed May 18, 2016 4:48 pm

Kι εγω το εχω παρει κοριτσια! Παιζει να ειναι το πιο ωραιο αντηλιακο που εχω παρει! Αξιζει 100% τα λεφτα του!
kakpapia

Λοκέισο : Ouagadougou, Burkina Faso

Back to top Go down

Post by silvering on Wed May 18, 2016 5:21 pm

Α, ναι! Ξέχασα ότι το έχεις πάρει κι εσύ [You must be registered and logged in to see this link.]!

Ήθελα να προσθέσω ότι η συσκευασία του είναι αεροστεγής με αντλία, αρκετά προσεγμένη.
Βάσει των συστατικών του, αντικαθιστά άνετα την ενυδατική το καλοκαίρι, έχει δίκιο η [You must be registered and logged in to see this link.].

Τέλος, είναι αποτελεσματικό από την ώρα που το βάζεις. Αυτό συμβαίνει με τα φυσικά φίλτρα, σε αντίθεση με τα χημικά, που χρειάζεται να απορροφηθούν πρώτα από το δέρμα και άρα δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα άλλο ενδιάμεσα, π.χ. ενυδατική κρέμα.
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

The author of this message was banned from the forum - See the message

Post by silvering on Wed May 18, 2016 6:00 pm

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα με το Alteya. Ήταν βαρύ στην αρχή και άσπριζε η μούρη, οπότε αναγκαστικά έπρεπε να βάλω χρώμα από πάνω. Παρ' όλ' αυτά, στη συνέχεια δεν έβγαζε λιπαρότητα, αλλά μέχρι να φτάσει αυτή η ώρα δεινοπαθούσα. Θα σε σώσει αυτό, ειλικρινά! Δεν το έχω τεστάρει σε παραλία, φυσικά, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν κάνει δουλειά.

Last edited by silvering on Thu Mar 23, 2017 1:11 pm; edited 1 time in total
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by De_Val on Thu May 19, 2016 7:32 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] Σε ευχαριστώ τόσο πολύ! Έψαχνα καιρό να βρω ένα αντηλιακό με καλά συστατικά.

De_Val

Back to top Go down

Post by silvering on Fri May 20, 2016 1:59 am

[You must be registered and logged in to see this link.] bounce
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by HoustonGr on Fri May 20, 2016 7:55 am

Με πεισατε! Smile Smile

HoustonGr

Back to top Go down

Post by Nodame on Mon May 30, 2016 2:40 pm

Και εμένα!! Smile Smile
Nodame

Λοκέισο : Athens

Back to top Go down

Post by silvering on Thu Jun 02, 2016 10:51 am

[You must be registered and logged in to see this link.] Έχω ρωτήσει γι' αυτό εδώ και 2-3 μήνες την εταιρεία. Αυτό το γράφει το Organic Brands και είναι λάθος. Η εταιρεία με διαβεβαίωσε ότι τα συστατικά που αναφέρονται είναι πλήρη. Για παράδειγμα, είχα απορήσει ποιο συστατικό παρέχει SPF10 στο gel αλόης και μου εξήγησαν ότι είναι το εκχύλισμα αλόης. Απάντησαν πάντως άμεσα σε ό,τι και να τους ρώτησα. Επίσης, δέχονται να περάσεις από την εταιρεία τους να δεις τα προϊόντα από κοντά και να σου λύσουν όποια απορία έχεις.

Όταν παραλαμβάνεις το προϊόν, η συσκευασία αναγράφει ό,τι και η σελίδα, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο (σε κάποια προϊόντα αναγράφονται και στο μπουκαλάκι/βαζάκι, τα ίδια όμως πάντα). Υποτίθεται ότι θα ζητούσαν από το Organic Brands να το διορθώσει, αλλά προφανώς δεν έχει γίνει ακόμα.

Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσε να ισχύει κάτι άλλο είναι η εταιρεία να κρύβει συστατικά. Αλλά αυτό μόνο αν πάμε κάτι στο Χημείο μπορούμε να το μάθουμε (δεν ξέρω άλλον τρόπο). Η εταιρεία είναι παλιά και τα συστατικά παραμένουν ίδια. Κυκλοφορεί με άλλο όνομα στην Ανατολική Ευρώπη και με αυτό σε Ινδία, Κύπρο και Ελλάδα. Και με τις παλιές συσκευασίες τα συστατικά ήταν ίδια. Σε Ελλάδα, Κύπρο και Ανατολική Ευρώπη έχει πρόσφατη δραστηριότητα, δεν κυκλοφορούσαν παλαιότερα. Αυτά έχω βρει μέχρι στιγμής.
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by Lonely_maroulaki on Thu Jun 16, 2016 7:29 pm

Το πηρα και εγω μετα απο προτροπη της φιλτατης [You must be registered and logged in to see this link.] βεβαιως βεβαιως και εντυπωσιαστηκα Twisted Evil πολυ ελαφρια συσταση,το δοκιμασα και σε εξτριμ συνθηκες ζεστης και ταλαιπωριας στο κεντρο της αθηνας και δεν εβγαλε καθολου λιπαροτητα(γενικα βεβαια εχω κανονικα δερμα που δεν βγαζει ευκολα λιπαροτητα).εχει και ενα πολυ ωραιο αλλα διακριτικοτατο αρωμα.το προτεινω και εγω ανεπιφυλακτα cat
[You must be registered and logged in to see this link.] εχει πανω το σηματακι που δειχνει 12 μηνες διαρκεια cat
Lonely_maroulaki
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by silvering on Thu Jun 16, 2016 7:34 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] Ναι, λέει 12 μήνες μετά το άνοιγμα. Έχει συντηρητικό, το γαλακτικό οξύ. Δεν είναι μόνο για την περιποίηση του δέρματος, είναι και αντιβακτηριακό. Το μπουκάλι πάνω έχει επίσης τα σήματα ISO, HACCP, FDA, GMP+ και το Not tested on animals με το λαγουδάκι (όχι το Leaping Bunny). Κι εγώ έχω ακόμα τις επιφυλάξεις μου, αλλά δεν φαντάζομαι να το έχουν (παρα)τραβήξει τόσο. 

Πάντως, μέχρι στιγμής έχω την ίδια άποψη, πολύ ελαφρύ και δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο δέρμα. Όμως και πάλι, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε πιο ακραίες συνθήκες (πολλές ώρες ή στην παραλία). Δεν κάνει το δέρμα τρελά ματ, δεν το "στεγνώνει" δλδ, απλώς νιώθεις ότι σχεδόν δεν έχεις βάλει κάτι πάνω σου.
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by silvering on Thu Jun 16, 2016 7:42 pm

[You must be registered and logged in to see this link.] Ναι, κι εγώ απορώ. Έχω κρέμα ματιών σε βαζάκι, από άλλη μάρκα βέβαια, περίπου ανάλογα συστατικά (όχι ίδια) και είχε διάρκεια ζωής μόλις 4 μήνες. Δεν πρόλαβα καν να την τελειώσω. Το μπουκαλάκι όντως είναι αεροστεγές. Πάντως, τα συστατικά που βλέπεις στο site είναι τα ίδια που αναγράφονται και στο κουτί και στο μπουκάλι. Πήρα και μια κρέμα προσώπου και ένα σέρουμ ματιών από την ίδια εταιρεία, αλλά δεν έχω τρελαθεί. Παρ' όλ' αυτά δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα, απλώς δεν είδα το αποτέλεσμα που περίμενα. Η πρώτη είναι σε βαζάκι (που μου τη δίνει) και το δεύτερο σε μπουκαλάκι με αντλία, γυάλινα και τα δύο. Αλλά μόνο το αντηλιακό ερωτεύτηκα. Εύχομαι, πραγματικά, να είναι έτσι όπως τα λένε, γιατί δεν θέλω να βάλω άλλο αντηλιακό!  Very Happy
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by silvering on Thu Jun 16, 2016 7:53 pm

Συνήθως αυτό που προκαλεί αυτή την ασπρίλα είναι το οξείδιο του τιτανίου, το οποίο δεν το προτιμώ. Όχι μόνο για το αποτέλεσμα που δίνει, αλλά και για λόγους ασφαλείας. Γενικώς, αυτό χρησιμοποιούν περισσότερο στα φυσικά αντηλιακά. Πρώτη φορά χρησιμοποιώ οξείδιο του ψευδαργύρου. Σύμφωνα με τις μελέτες, είναι το μόνο αντηλιακό φίλτρο, φυσικό ή χημικό, που μπλοκάρει τελείως τις UVA (που εμένα αυτές μ' απασχολεί να μπλοκάρω εντελώς, γιατί κατά τα άλλα έχω έλλειψη σε βιταμίνη D και δεν με πειράζουν λίγες UVB, αρκεί να μην πάθω έγκαυμα φυσικά).
silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by matsir on Thu Jun 16, 2016 8:21 pm

Έχω 4 κλειστα αντηλιακά στο ψυγειο συν αυτό που χρησιμοποιω τώρα και με πείσατε να το πάρω  Razz 
[You must be registered and logged in to see this link.] είσαι φοβερή  cheers
matsir
Moderator
Moderator

Λοκέισο : Boston, US

Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

View previous topic View next topic Back to top