Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

beauty blender

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

View previous topic View next topic Go down

beauty blender

Post by chrysa16 on Fri May 06, 2016 10:28 pm

κοριτσια οσες εχετε το beauty blender σας εχει μουχλιασει?

chrysa16

Back to top Go down

Re: beauty blender

Post by kakpapia on Fri May 06, 2016 10:39 pm

Εγω το εχω και δεν εχει παθει τιποτα...Το προσεχω ομως αρκετα! Το πλενω μεχρι να φυγει οτι οτι οτι εχει πανω και το αφηνω σε ανοιχτο χωρο

kakpapia

Back to top Go down

Post by chrysa16 on Fri May 06, 2016 10:44 pm

εγω προσπαθω να μη το πλενω καθε φορα αλλα σιγουρα καθε 2 βδομαδες.ειχα δει οτι με το πλυσιμο αρχισε να μου κανει τρυπουλες. μετα τη χρηση κανω το γνωστο κολπο με το κουτακι που το αφηνεις επανω και στεγνωνοντας πεφτει και το εχω πανω στο μπουντουαρ μου.επισης δεν το βρεχω καθε φορα γιατι συνηθως βαζω bb. παλια ειχα και της rt και επαθε το ιδιο αν και το εβαζα πανω σε διακοσμητικο πιατακι.

chrysa16

Back to top Go down

Post by vissinada on Fri May 06, 2016 11:47 pm

το πήρα τα χριστούγεννα και τώρα άρχισε να σκίζεται σε ένα σημείο. δεν το χρησιμοποιώ για την εφαρμογή αλλα στο τέλος κάνω ταπ ταπ (το πιάσατε το υπονοούμενο ε?) για να σετάρω το φαουντέσχιο. μπορεί κάποιες φορές να το πλένω την ίδια μέρα ή μπορεί να το αφήσω ανάλογα. το αφήνω έξω να στεγνώσει δεν το βάζω κάν στο κουτάκι.

vissinada
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by chrysa16 on Sat May 07, 2016 12:06 am

@vissinada κι εγω τοτε το πηρα περιπου.το κολπο με το κουτακι ειναι να το βαζεις επανω χρησιμοποιημενο αφου εχει μεγαλωσει και οσο στεγνωνει πεφτει μεσα στο κουτακι του

chrysa16

Back to top Go down

Post by MorticiaAdams on Fri May 13, 2016 2:29 pm

Σκεφτομαι καιρο τωρα να το παρω... Τι λετε, τα αξιζει τα λεφτα του;

MorticiaAdams

Back to top Go down

Post by matsir on Fri May 13, 2016 3:48 pm

@MorticiaAdams wrote:Σκεφτομαι καιρο τωρα να το παρω... Τι λετε, τα αξιζει τα λεφτα του;

Είναι πολύ καλό αλλά υπερεκτιμημενο. Μια πολύ καλη εναλλακτική εχουν και τα real techniques που μπορείς να πάρεις από το iherb.

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by katerinabns on Sat May 14, 2016 2:42 pm

Το έχω αρκετούς μήνες και δεν έχει πάθει τπτ. Το πλένω με proderm για μωρά 0-12 και το αφήνω πάνω στο κουτάκι του να στεγνώσει. Επίσης επειδή το σαλικυλικό οξύ το καταστρέφει δεν το χρησιμοποιώ με bb πχ που το περιέχουν ούτε το έπλυνα ποτέ με σαπούνι για ακμή. Βέβαια η αδερφή μου και η ξαδέρφη μου που το πήραν τους ψιλοάνοιξε απο τις πρώτες χρήσεις. Είναι πάρα πολύ καλό αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω τα dupes να δω τι λένε γιατί είναι πολύ ακριβό

katerinabns

Back to top Go down

Post by chrysa16 on Sun May 15, 2016 5:47 pm

@katerinabns οχι ρε γαμωτο.αυτα τα δυο που λες τα κανω κι εγω!και με σαπουνι για λιπαρα το πλενω και με bb για λιπαρα το χρησιμοποιω.το θεμα ειναι οτι περα απο το ανοιγμα εχει αρχισει να μουχλιαζει πραγμα που με προβληματιζει.κι εγω ετσι κανω.το χρησιμοποιω και μετα το ακουμπαω στο κουτακι του.
ειχα και το rt και επαθε το ιδιο.

chrysa16

Back to top Go down

Post by katerinabns on Sun May 15, 2016 6:30 pm

Κοίτα @chrysa16 για τη μούχλα δεν ξέρω να σου πω. Λένε ότι συμβαίνει όταν το κλείσεις πχ σε αεροστεγές σακουλάκι που δεν αναπνέει καθόλου. Αλλά για το ότι ανοίγει νομίζω ότι φταίνε τα προιοντα. Είχα δει σε ένα βίντεο ότι δεν πρέπει το καθαριστικό να έχει γλυκολικό και σαλικυλικό οξύ

katerinabns

Back to top Go down

Post by chrysa16 on Sun May 15, 2016 6:39 pm

@katerinabns γινεται οπως αυτο παρακατω αλλα σε πιο μικρο βαθμο και μονο στο κατω μερος εκει που ακουμπαει στην τρυπα του κουτιου. εσυ το πλενεις καθε φορα?

chrysa16

Back to top Go down

Post by katerinabns on Sun May 15, 2016 10:57 pm

@chrysa16 Σχεδόν κάθε φορά. Γενικά το πλένω συχνά πάντως. Όταν το πλύνεις δεν το βάζεις κατευθείαν στο κουτί έτσι? Περιμένεις πρώτα να στεγνώσει τελείως

katerinabns

Back to top Go down

Post by Afana on Mon May 16, 2016 12:06 am

Εγώ έχω το make-up sponge από peggy sage που είναι σε σχήμα ίδιο με το Miracle Complexion Sponge από Real Techniques. Το έχω από τον Σεπτέμβρη και μπορώ να πω όχι μόνο δεν το προσέχω ιδιαίτερα, αλλά το κακομεταχειρίζομαι κιόλας. Είναι εκπληκτικό και δεν το αλλάζω! Σας συνιστώ να το δοκιμάσετε. Δεν έχει πάθει το παραμικρό, μα το παραμικρό. Πρόσφατα μάλιστα το έπλυνα με μια μπάρα σαπουνιού που το μαλάκωσε τόσο πολύ που έγινε "νια-νια", χάθηκε το σχήμα του, έγινε μια μάζα και λέω αυτό ήταν, ήρθε το τέλος του (και πολύ άντεξε). Επανήλθε πλήρως όμως και πάλι χωρίς καμία αλλοίωση! Θα το λέω με κάθε ευκαιρία, δοκιμάστε το! Στην τελική, κοστίζει μόνο 2,40 !

Afana

Back to top Go down

Post by chrysa16 on Mon May 16, 2016 12:51 pm

@katerinabns οχι παντα οταν ειναι υγρο απλα το ακουμπαω επανω στο κουτι κι οσο στεγνωνει πεφτει προς τα μεσα.

chrysa16

Back to top Go down

Post by kakpapia on Mon May 16, 2016 12:54 pm

@chrysa16 εχω παρατηρησει απο το δικο μου οτι οταν το βαζω υγρο πανω στο κουτι, το κατω μερος δ στεγνωνει τοσο γρηγορα οσο το υπολοιπο...δοκιμασε να το αφησεις καπου αλλου ωστε να στεγνωσει ομοιομορφα και μετα βαλτο πανω στο κουτι!

kakpapia

Back to top Go down

Post by katerinabns on Tue May 17, 2016 8:03 pm

@chrysa16 δεν μπορω να καταλάβω. Κι εγώ τα ίδια κάνω αλλά δεν έχει πάθει τπτ. Ώρες ώρες σκέφτομαι οτι κάποια bb είναι απλως ελαττωματικά

katerinabns

Back to top Go down

Post by viki on Wed May 18, 2016 1:56 am

ρε κορίτσια, εγώ είχα πάρει σε προσφορά καλή το σφουγγαράκι απο dior. είναι μαύρο και νομίζω το χα πάει γύρω στα 16ε.
Το έχω γύρω στα 2,5 χρόνια. δεν έχει φθαρεί, δεν έχει πάθει τίποτα.
πλένεται πολύ εύκολα, έχει μεγάλη επιφάνεια, πολύ καλή μυτούλα και εγώ το κάτω μέρος το χρησιμοποιώ για να απλώνω υγρό ρουζ. στρώνει πάρα πολύ ωραία το φαουντέισον.

αν κάποια θέλει να πάρει σφουγγαράκι να το προτιμήσει αν η τιμή του είναι λογική χωρίς έκπτωση.

viki

Back to top Go down

Post by asteri8 on Tue May 24, 2016 11:24 am

μην βαζετε το beautyblender στο κουτακι του. Αφηστε το να στεγνωσει σε μια πετσετα και καλο ειναι να το πλενετε μετα απο καθε χρηση. Ιδανικες επιλογες για το καθαρισμα ειναι μια μπαρα σαπουνιου και επειτα αν θελετε πλυσιμο με dettol ή ακομα και το καθαριστικο για τα πιατα. Ολα τα υπολοιπα, απλα δεν το καθαριζουν 100%.  Εχω τα δικα μου πολυ καιρο, τα προσεχω παρα πολυ και με εξαιρεση καποιες μικρες σχισμες που εχουν τα πρωτα που αγορασα, ειναι ολα σε εξαιρετικη κατασταση. ( ναι εχω εθιστει κ εχω 5)
Το rt παρολο που το προσεχα εξισου καλα, μουχλιασε ενω το dior ειναι απλα πιο σκληρο απο το bb. Δεν εχω δοκιμασει αλλα σφουγγαρακια, καθως το bb ειναι ιδανικο για μενα και τη χρηση που θελω και συνηθως τα παιρνω οταν εχει εκπτωση στα sephora.

asteri8

Back to top Go down

Post by viki on Thu May 26, 2016 2:23 pm

@asteri8
ναι όντως, το καλύτερο είναι να το πλένεις και με ένα απολυμαντικό σαπούνι όπως είπες.
εγώ κάνω τα πολλά με ένα κοινό σαπούνι ή κρεμοσάπουνο και μετά βάζω dettol κρεμοσάπουνο.
δεν έχω δοκιμάσει bb αλλά αν μου χαλάσει του ντιορ θα το προτιμήσω εφόσον λες πως είναι πιο μαλακό.
δυστυχώς δεν το πλένω μετά από κάθε χρήση, γιατί το ξεχνάω. το κάνω μια-δυο φορές την εβδομάδα.
αλλά ειδικά για άτομα που είναι επιρρεπή στην ακμή ή έχουν ευαίσθητο δέρμα, πρέπει να γίνεται καθημερινό πλύσιμο.
btw νομίζω πως με σφουγγαράκι στρώνει πολύ καλύτερα το φαουντέισουν από τα πινέλα. (ειδικά για άτομα που δεν έχουν χειριστεί ξανά πινέλα για το πρόσωπο)

viki

Back to top Go down

Post by asteri8 on Thu May 26, 2016 2:39 pm

@viki οντως στρωνει πολυ καλυτερα γιατι κανει χαμηλοτερη καλυψη και αφηνει τοσο οσο. το πινελο αναλογα και το σχημα του, δινει μεγαλυτερη καλυψη και αν δεν εισαι εξοικειωμενη,μπορει να εχεις γραμμες η κενα στο προσωπο. Κοιτα εφοσον το χρησιμοποιεις για σενα και το συγκεκριμενο του dior δεν χρειαζεται να βρεχεται, καθε 2-3 χρησεις εισαι ας πουμε οκ. Γενικα παντως καλο ειναι να γινεται διπλο καθαρισμα για να ειμαστε 100% σιγουρες.

asteri8

Back to top Go down

Post by egweimaiedw on Fri May 27, 2016 8:03 pm

@matsir wrote:
@MorticiaAdams wrote:Σκεφτομαι καιρο τωρα να το παρω... Τι λετε, τα αξιζει τα λεφτα του;

Είναι πολύ καλό αλλά υπερεκτιμημενο. Μια πολύ καλη εναλλακτική εχουν και τα real techniques που μπορείς να πάρεις από το iherb.

αυτα τα εχουν και εδω! σε ελληνικα site! τα ειχα δει αλλα δεν ηξερα αν αξιζουν. αξιζουν;;;

egweimaiedw
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by asteri8 on Sat May 28, 2016 3:10 pm

@egweimaiedw είναι καλούτσικο αλλά κατά τη γνώμη μου δεν φτανει το bb. Φυσικά αν δεν θέλεις να διαθέσεις τόσα χρήματα για κάτι που φθειρεται εύκολα, είναι η καλύτερη εναλλακτική ανάμεσα στα τόσα dupes!

asteri8

Back to top Go down

Post by egweimaiedw on Sat May 28, 2016 6:45 pm

@asteri8 wrote:@egweimaiedw είναι καλούτσικο αλλά κατά τη γνώμη μου δεν φτανει το bb. Φυσικά αν δεν θέλεις να διαθέσεις τόσα χρήματα για κάτι που φθειρεται εύκολα,  είναι η καλύτερη εναλλακτική ανάμεσα στα τόσα dupes!

εψαχνα να βρω καινουργιες ελληνιδες youtubers να χαζεψω, γιατι απο τις ξενες που μου αρεσουν εχω δει τα τελευταια βιντεο τους Razz η onyourface by efi αγορασε το bb της real techniques και εχει και το original. στο βιντεο της το παρουσιασε αλλα ειπε οτι οταν το δοκιμασει θα πει κριτικη. οποτε διαβασα απο κατω σχολια και οντως ελεγε σε μια κοπελα οτι τελικα δεν εχει καμια σχεση με το original. ενω μια αλλη κοπελα ειπε οτι της εβγαλε κομματακια, και μια αλλη οτι της αρεσε.
μπορει και εμενα να με βολευε, αλλα ενταξει καλυτερα να δωσω κατευθειαν τα λεφτα στο original που το 90% λεει οτι αξιζει!

egweimaiedw
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by lazysunday on Sat May 28, 2016 6:55 pm

@egweimaiedw Εχω δοκιμασει και τα δυο και sorry αλλα το RT δε λεει μια μπροστα στο bb, το bb ειναι πιο μαλακο, καθαριζεται πιο ευκολα και δε παραμορφωνοταν ποτε το σχημα του μετα το πλυσιμο ενω το RT ειναι πιο σκληρο και καθε φορα που το επλενα μετα ειχε μια παραμορφωση απο το σφιξιμο που του εκανα για να το στραγγιξω. Το μονο μειονεκτημα του bb ειναι οτι ακριβως ειναι πιο μαλακο μετα απο ενα μηνα κ κατι μου σκιστηκε λιγο στη κορυφη, οπως επισης οτι στα πρωτα πλυσιματα ξερναγε χρωμα οταν το επλενα.

lazysunday

Back to top Go down

Post by egweimaiedw on Sat May 28, 2016 7:02 pm

@lazysunday wrote:@egweimaiedw Εχω δοκιμασει και τα δυο και sorry αλλα το RT δε λεει μια μπροστα στο bb, το bb ειναι πιο μαλακο, καθαριζεται πιο ευκολα και δε παραμορφωνοταν ποτε το σχημα του μετα το πλυσιμο ενω το RT ειναι πιο σκληρο και καθε φορα που το επλενα μετα ειχε μια παραμορφωση απο το σφιξιμο που του εκανα για να το στραγγιξω. Το μονο μειονεκτημα του bb ειναι οτι ακριβως ειναι πιο μαλακο μετα απο ενα μηνα κ κατι μου σκιστηκε λιγο στη κορυφη, οπως επισης οτι στα πρωτα πλυσιματα ξερναγε χρωμα οταν το επλενα.

ναι! και οι κοπελες κατω στα σχολια στο βιντεο δεν ειχαν μεινει ικανοποημενες. μονο η μια ειχε μεινει ευχαριστημενη. οποτε δεν θα το ρισκαρα για μια μονο καλη κριτικη.

θα δοκιμασω το original οπως μου προτεινετε... ελπιζω να μην μου σκιστει και εμενα :/

egweimaiedw
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Page 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics