Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Αποσμητικά μασχάλης

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

View previous topic View next topic Go down

Re: Αποσμητικά μασχάλης

Post by silvering on Sun Sep 04, 2016 7:16 pm

Έχω και τις δύο εκδοχές Schmidt's. Αυτό που αναφέρει η @almond_blossom είναι travel size, γι' αυτό είναι τόσο μικρούλι. Δεν έχουν φέρει τη μεγάλη συσκευασία σε βαζάκι στο Organicbrands. Είναι σχετικά αποτελεσματικό, όχι κάτι τρελό όμως. Ωστόσο, με όλα αυτά τα εντελώς φυσικά αποσμητικά χρειάζεται χρόνος προσαρμογής - με τον καιρό θα πάψουν οι δυσάρεστες οσμές (βοηθάνε οι εβδομαδιαίες μάσκες με πράσινο άργιλο στην περιοχή της μασχάλης). Επίσης, επειδή περιέχει σόδα, σε κάποιους ανθρώπους προκαλεί αλλεργία, κάτι σαν έκζεμα. Είμαι κι εγώ απ' αυτές τις περιπτώσεις, γι' αυτό και το σταμάτησα. Κάποιοι λένε ότι σιγά σιγά το δέρμα συνηθίζει, αλλά δεν άντεξα να περιμένω τόσο. Η εκδοχή στο stick έχει λιγότερο σόδα μέσα, οπότε είναι καλύτερα να ξεκινήσετε από αυτή, ενώ είναι και πιο εύχρηστη. Αυτή θα ξεκινήσω (ξανά) τώρα, γιατί πριν είχα ήδη ερεθισμό στο δέρμα από το βαζάκι και δεν μπόρεσα να δω την ανοχή του δέρματός μου σε μικρότερη συγκέντρωση σόδας. Κατά τα άλλα, τα συστατικά είναι ίδια και στις δύο συσκευασίες.

@peggy1990 Αν θέλεις, άνοιξε καινούργιο τόπικ στις φυσικές συνταγές.

silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by peggy1990 on Sun Sep 04, 2016 7:26 pm

@damsel αυτή η συνταγή δεν είναι για οσους εχουν θεματα με το ταλκ η τη σοδα!
λοιπον πρωτα φτιαχνεις κεραλοιφη λιωνοντας σε μπεν μαρι 1 μερος κερι μελισσας και 5 μερη ελαιολαδο και αφήνοντας τη να πηξει.
μετα παλι σε μπεν μαρι λιωνεις ένα μερος κεραλοιφη ένα μερος σοδα κι ένα μερος ταλκ(πχ από μια κουταλια της σουπας) ανακατεύοντας καλα για να ομογενοποιηθει το μιγμα μπορει κανεις να προσθεσει αν θελει καποιο αιθεριο ελαιο στην ποσοτητα που πρεπει (αναλογα το αιθεριο ελαιο)
εγω βαζω αιθ ελ. λεμονι! Smile
εφαρμόζεται σε σε στεγνη επιδερμιδα μονο

peggy1990

Back to top Go down

Post by Afana on Sun Sep 04, 2016 9:33 pm

Σας είχα πει ότι τα valley μόνο φυσικά δεν είναι. Έχουν BHT. Σαν δεν ντρέπονται λίγο... Ξεκάθαρη παραπλάνηση. "Φυσικά καλλυντικά", "φυσικά εκχυλίσματα" και γυρνάς τα συστατικά και έχει BHT και triclosan. shootperson shootperson shootperson shootperson suicidal suicidal suicidal slaping slaping slaping

Afana

Back to top Go down

Post by peggy1990 on Sun Sep 04, 2016 9:40 pm

@silvering α θα τη γραψω κι εκει δεν ήξερα οτι υπηρχε

peggy1990

Back to top Go down

Post by Eptanisou12 on Sun Sep 04, 2016 11:02 pm

μπορει αν μπορει να μου λυσει καποια μια απορια που εχω για τα αποσμητικα σε μορφη κρυστάλλου? ως κυριο (και συνηθως μοναδικο) συστατικό τους εχουν ή potassium alum ή ammonium alum. συμφωνα με το biodizzionario το πρωτο έχει μια κοκκινη βουλα και το δευτερο δεν περιλαμβανεται στη λιστα. εν ολιγοις τι γνωριζετε για τα αποσμητικα σε μορφη κρυσταλλου και την επικινδυνοτητα τους?
προσπαθωντας ν απαλλαγω απο το noxzema εχω δοκιμασει κανα δυο με ασφαλη συστατικα σε μορφη roll on (συμπεριλαμβανομενου και του sebamed), εχω δοκιμασει επισης ενα σαν το schmidt's στο βαζακι (απο την εταιρεια the natural deodorant co) αλλα δεν μενω καθολου καλυμμενη. και δεν ειμαι καν ατομο που να εχω τιποτα φοβερα θεματα με την εφιδρωση. το μονο που δουλευει ειναι η εφαρμογη σκετης μαγειρικης σοδας, η οποια ναι μεν δεν μου προκαλεσε καποιο δερματικο αλλα φοβαμαι μηπως η παρατεταμενη χρηση της μου προκαλεσει. σκεφτηκα να δοκιμασω και κρυσταλλο. πειτε μου γνωμες.

Eptanisou12

Back to top Go down

Post by schot on Sun Sep 25, 2016 8:19 pm

Έχει δοκιμάσει καμία τα αποσμητικα του κορρε?

schot

Back to top Go down

Page 3 of 3 Previous  1, 2, 3

View previous topic View next topic Back to top