Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Αποσμητικά μασχάλης

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

View previous topic View next topic Go down

Αποσμητικά

Post by ef106142 on Tue Apr 12, 2016 8:38 am

Έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένη από το Vichy Anti-Transpirant Roll-On.

Ψάχνω όμως κάτι χωρίς Titanium dioxide. Έχω δοκιμάσει το Dr. Organic Virgin Coconut Oil Deodorant αλλά δεν έχει διάρκεια. Επίσης το Crystal Essence Body Deodorant, Chamomile & Green Tea (από iHERB).

ef106142

Back to top Go down

Re: Αποσμητικά μασχάλης

Post by chrysa16 on Tue Apr 12, 2016 1:54 pm

Να πάρεις το dove που είναι με 1/4 ενυδατική κρέμα!

chrysa16

Back to top Go down

Post by ef106142 on Tue Apr 12, 2016 2:17 pm

χαχα, 29 κατασκευαστές video youtube συνιστούν dove, αυτές ξέρουν!

ef106142

Back to top Go down

Post by Moonchild on Tue Apr 12, 2016 2:26 pm

Εγώ χρησιμοποιώ το roll-on της Urtekram με αλόη. Βέβαια, δεν είχα ποτέ μεγάλο θέμα με οσμές και με καλύπτει, δεν ξέρω αν λειτουργεί σε άτομο με μεγαλύτερο πρόβλημα!

Moonchild

Back to top Go down

Post by Lonely_maroulaki on Tue Apr 12, 2016 3:00 pm

Θεματοθετρια @ef106142 ταυτιζομαστε απολυτα
Εγω χρησιμοποιω δυο αποσμητικα το βραδυ μετα το ντους βαζω αυτο απο iherb προτιμω ομως το ροδι
Το πρωι που θα ξυπνησω βαζω της vichy αγαπημενο για το καλοκαιρι ειναι το stress κατι
Ετσι προσπαθω να περιορισω τη συνεχη χρηση "χημικων"αποσμητικων
Το χειμωνα ορισμενες φορες με καλυπτει και μονο ο κρυσταλλος απο iherb cat

Lonely_maroulaki
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by ef106142 on Tue Apr 12, 2016 3:09 pm

@Lonely_maroulaki Αυτό κάνω και εγώ, τα χρησιμοποιώ εναλλάξ, ο τελικός στόχος όμως είναι να μην χρησιμοποιώ καθόλου το vichy.

ef106142

Back to top Go down

Post by frutenia on Tue Apr 12, 2016 8:10 pm

Γειά σας κορίτσια! Θέλω να σας προτείνω 2 αποσμητικά που χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και είναι φυσικά και βιολογικά. Να σας πω ότι έχω μέτρια εφίδρωση και κακοσμία. Από την εταιρία ΒΕΜΑ (υπάρχει και ρολον και σπρέι) και από Eco Cosmetics το στικ με φύλλα ελιάς και μολόχα. Τα αγοράζω από ηλεκτρονικό φαρμακείο και κοστίζουν περίπου 8-9 ευρώ.

frutenia

Back to top Go down

Αποσμητικά σώματος

Post by MorticiaAdams on Sat Apr 23, 2016 6:43 pm

Καλησπέρα!! Πηρα ενα αποσμητικο roll on και επειδη ειμαι ασχετη θελω να μου πειτε αν τα συστατικα του ειναι ασφαλη. Λοιπον γραφει οτι ειναι αποσμητικο-κρυσταλλος με αιθερια ελαια και περιεχει τα εξης: νερο, potassium alum ( αυτο δεν ειναι αλουμινιο;;;; ), Caprylyl/Capryl Glucoside, Hydroxyethylcellulose, άρωμα (αιθερια ελαια), sodium bicarbonate, benzoic acid, zinc gluconate.

Last edited by MorticiaAdams on Sun Apr 24, 2016 2:44 am; edited 1 time in total

MorticiaAdams

Back to top Go down

Post by MorticiaAdams on Sat Apr 23, 2016 6:46 pm

α εχει κι απο πισω το leaping bunny! cat

MorticiaAdams

Back to top Go down

Post by matsir on Mon Apr 25, 2016 5:43 am

Μπορείς να τσεκάρεις τα συστατικά οποιουδήποτε προϊόντος σε αυτή τη σελίδα! Επίσης μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή EWG Healthy Living, να σκαναρεις το barcode του προιοντος και να σου εμφανίσει κατά πόσο ει αι ασφαλές με βάση τα συστατικά του Smile
Το αλουμινιο ειναι aluminum.

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Αποσμητικά μασχάλης

Post by SafeFromHarm on Tue May 03, 2016 2:25 pm

Αλό!
Εχοντας δοκιμασει διαφορα αποσμητικα του εμποριου, απο noxzema (το πιο τουρμπο κατα τη γνωμη μου, απ ολα) μεχρι neutro roberts, nivea, sanex, dove, vichy, ureadin και κρυσταλλο macrovita (τα 3 τελευταια απο φαρμακειο) ειτε σε σπρέι ειτε σε roll on, εχω καταληξει στο sebamed, που το βρισκω σε φαρμακειο.
Απο αυτη την εταιρεια, εχω δοκιμασει το sensitive (το οποιο, επειδη περιεχει talc, θεωρω οτι σε μενα ειναι αποτελεσματικο) και το blossom, το οποιο δεν ειναι και τοσο. Τα εκτιμω διοτι αφηνουν στεγνη αισθηση και με δυο περασματα τη μερα, μπορω να "σωθω". Παρολα αυτα, εχω καταληξει στο οτι, μια φορα μεσα στο μηνα που θα θελησω να μεινω ωρες εξω απο το σπιτι, για μια "ειδικη" περιπτωση τελοσπαντων, θα χρησιμοποιησω κατι πιο .. βαρυ, οπως το noxzema.
Τι χρησιμοποιειτε; γενικα, ποια η γνωμη σας για τα anti-perspirant συγκριτικα με τα deodorant;
Ειχε ποτε καμια σας προβλημα με οζους, φαγουρα, κυστες στο στηθος, τα οποια να προερχονται απο συνεχη χρηση ανθιδρωτικων; γνωριζετε οτι τα ανθιδρωτικα και η μακροχρονια χρηση τους, λογω των ενωσεων αλουμινιου που εμπεριεχουν, ενδεχεται να προκαλεσουν κατι απο τα παραπανω προβληματα, εως και καρκινο του μαστου;  affraid

Παρακατω σας παραθετω ενα πολυ χρησιμο αρθρο, στο οποιο μιλαει δερματολογος και εξηγει τι προσφερει το anti-perspirant και τι το deodorant.
Εμενα με βοηθησε παρα πολυ, εκανα την ερευνα μου, δοκιμασα και κατεληξα σε αυτο που θεωρω εγω ασφαλες και αποτελεσματικο για το δερμα μου.

http://www.beautylicious.gr/2010/04/you-asked-%CF%84%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%89/

SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by Kakoguruni on Tue May 03, 2016 4:26 pm

Εχω χρησιμοποιησει πιο παλια rexona,dove,vichy. Το πιο τουρμπο ομως οπως λες και εσυ ειναι το noxzema και για εμενα. Προσφατα χρησιμοποιουσα ενα πιο φυσικο αποσμητικο απο dr organic, το οποιο με ενθουσιασε καθως δεν το ενιωθα καν πανω μου σαν να "μπουκωνει" να το πω την περιοχη.Μολις επιασαν ομως οι ζεστες δεν εκανε τιποτα και επεστρεψα παλι στο κλασικο noxzema. Αποφευγω τα antiperspirant γιατι μπορουν να προκαλεσουν πολλα προβληματα. Βεβαια ειχα την εντυπωση οτι τα noxzema δεν ειναι antiperspirant αλλα μεγαλο λαθος αυτο. Μολις μου τελειωσει θα ηθελα να δοκιμασω το sebamed.

Kakoguruni

Back to top Go down

Post by Sissys_theory on Tue May 10, 2016 9:43 pm

Νoxzema,perky,rexona,fa ,dove,πιο ευχαριστημένη είμαι από fa & rexona ,δυστυχώς πάντα διάλεγα βάση μυρωδιάς,τους τελευταίους μήνες άρχισα να παρατηρώ συστατικά..κάνω μια στροφή στα sanex 0% roll on.το normal skin το χρησιμοποιήσα όλο κανένα πρόβλημα αλλά πολύ ελαφρύ,αν κ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα..μετά που αγόρασα το sensitive skin που είχε υπέροχη μυρωδιά άρχισαν τα προβλήματα....φαγούρα-κάψιμο και μια γραμμή κόκκινη στο κέντρο της μασχάλης...το σταμάτησα έβαζα πάλι από το normal skin....μετά πήρα το Extra effective τα ίδια...τώρα με πειράζει και το normal skin..για ένα διάστημα σταμάτησα να βάζω αμέσως μετά το ξύρισμα....έβαζα μετά από ένα 6ωρο με πείραζε και τότε αλλά λιγότερο...έτσι τα σταμάτησα εντελώς(το είχα διαβάσει στο φόρουμ που το έλεγε μια κοπέλα,πως ο οργανισμός,το δέρμα συνηθίζει και δεν μυρίζει ο ιδρώτας μας...)αν μου το έλεγαν πως θα το έκανα παλιότερα θα τους κορόιδευα....αλλά ισχύει,φυσικά κάνοντας καθημερινά μπάνιο..αλλά τώρα τους καλοκαιρινούς μήνες δεν ξέρω αν θα πιάσει..επομένως πέίτε μου σας παρακαλώ το πιο ήπιο και φυσικό που μπορώ να χρησιμοποιήσω και ας χρειάζεται να το ανανεώνω συχνά!!

Sissys_theory

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Tue May 10, 2016 11:38 pm

sebamed roll on. Το sensitive κατα προτιμηση. Απιστευτα ηπιο, λιγα συστατικα, οχι αλουμινιο, οχι παραμπενς, στεγνη αισθηση. Εχω βαρεθει να το γραφω :Ρ.
Ριξε του μια ματια!
http://image-cdn.symphonycommerce.com/images/sites/sebamed/1441738633112_deoforsesk.800w.jpg

SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by Sissys_theory on Wed May 11, 2016 8:29 pm

ooooook γκεεεεεεερ μερσί love1

Sissys_theory

Back to top Go down

Post by tzintzin on Fri May 27, 2016 5:18 pm

Μπερδευτηκα με τα τιτανιο-συστατικα....Εγω χρησιμοποιω χρονια Νοξζιμα κ ειμαι φουλ ικανοποιημενη... Να τολμησω να ρωτησω για συστατικα αν ξερει καμια απο εσας να μου πει; Εχω ακουσει πολλα για αποσμητικα κ λεμφαδενες κ οσο να πεις...με τρομαζει...

tzintzin

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Tue Jun 07, 2016 2:43 pm

@ef106142

τσεκαρε εδω για να μη βγαινουμε offtopic! ;-)

SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Tue Jun 07, 2016 2:43 pm

@tzintzin

Ειναι απο τα πιο "βαρια" ανθιδρωτικα του εμποριου, περιεχουν ενωσεις αλουμινιου, φραζουν τους πορους, εμποδιζουν τον ιδρωτα και προκαλουν οζους στις μασχαλες. Επισης, ιατροι εχουν αναφερει πως σχετιζεται και με περιπτωσεις καρκινου του μαστου και πρεπει να αποφευγονται!

SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by ef106142 on Tue Jun 07, 2016 2:50 pm

@SafeFromHarm Σωστή, το είχα ξεχάσει, μ'αρέσει που εγώ το είχα ανοίξει το θέμα, ευχαριστώ!!

ef106142

Back to top Go down

Post by kakpapia on Tue Jun 07, 2016 2:58 pm

kakpapia

Back to top Go down

Post by sorolop on Tue Jun 07, 2016 3:10 pm

@kakpapia ευχαριστώ πολύ!!

sorolop

Back to top Go down

Post by matsir on Wed Jun 08, 2016 1:32 am

Τόσα χρόνια χρησιμοποιούσα Noxzema (Evil or Very Mad Mad Evil or Very Mad Mad Evil or Very Mad), μέχρι πριν κανά χρόνο που ανακάλυψα τα βρωμοσυστατικά του.
Πλέον χρησιμοποιώ αυτά τα δύο από iherb
Green Beaver, Natural Deodorant
Crystal Body Deodorant
και ένα αποσμητικό που το φτιάχνω μόνη μου και είναι απόλυτα φυσικό (εδώ )
Και με τα τρία είμαι απόλυτα ικανοποιημένη. Κάποιες μέρες πρέπει να είμαι εκτός σπιτιού 12-16 ώρες και κανένα απο αυτά δεν με έχει απογοητεύσει. Δεν ένιωσα ότι μυρίζω ποτέ. Επίσης, τον κρύσταλλο τον δοκίμασα και με συνθετική μπλούζα (από αυτές που όταν τις φοράς βρωμάς στο μισάωρο), ίδρωσα αλλά δεν μύρισα καθόλου (εξακριβωμένο!)

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by ef106142 on Wed Jun 08, 2016 8:33 am

Πήρα από organicbrands.gr το Schmidt's Deodorant

Θα το χρησιμοποιήσω και θα σας πω εντυπώσεις!

Last edited by ef106142 on Wed Jun 15, 2016 2:48 pm; edited 1 time in total

ef106142

Back to top Go down

Post by frutenia on Wed Jun 08, 2016 9:05 am

@ef106142  Το θέλω και γω, αλλά θα περιμένω την γνώμη σου πρώτα.

frutenia

Back to top Go down

Post by lazysunday on Wed Jun 08, 2016 2:08 pm

Με τα antiperspirant κανονικα δεν θα επρεπε να ιδρωνουμε σωστα? Μαλλον θα πρεπει να ειμαι η μονη που ιδρωνω κανονικα κ με αυτα, η μονη διαφορα ειναι οτι δεν υπαρχει οσμη. Προσωπικα χρησιμοποιω Nivea γιατι ειναι τα μονα που η μυρωδια τους ειναι ελαφρια και ουδετερη και δεν κανουν ασχημη αντιδραση με τον ιδρωτα. Θελω ομως καποια στιγμη να δοκιμασω και αυτο της Sebamed.

lazysunday

Back to top Go down

Page 1 of 3 1, 2, 3  Next

View previous topic View next topic Back to top