Beautyville
Υπενθύμιση: Κάθε μέλος κατά την εγγραφή του στο forum αποδέχεται ένα σύνολο κανονισμών, για τους οποίους κάθε μέλος φέρει την ευθύνη να ενημερωθεί. Ενημερώσεις των μελών για αλλαγές ή προσθήκες, θα γίνονται μέσω newsletter στα email των χρηστών. Σε περίπτωση παράβασης, θα τηρηθεί η πολιτική παραβάσεων που έχει οριστεί. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση, μπορείτε να απευθύνεστε στους συντελεστές του forum.

Πινέλα - Πινελάκια - Παραπινελάκια

View previous topic View next topic Go down

Πινέλα - Πινελάκια - Παραπινελάκια

Post by Myrto_K on Mon Apr 25, 2016 1:58 pm

Με αφορμή το βίντεο από @SotiTaf ήθελα να ρωτήσω.. Πώς περιποιείστε τα πινέλα σας; Σας έχει συμβεί με γνωστής μάρκας πινέλο να σας καραφλιάσει; Και - ακόμη χειρότερα - σας έχει τύχει να διαπιστώσετε ότι κάποιο από τα πινέλα που αγοράσατε είναι τελικά μαϊμού;

Myrto_K
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Re: Πινέλα - Πινελάκια - Παραπινελάκια

Post by Lonely_maroulaki on Mon Apr 25, 2016 2:37 pm

Δεν ειχα τετοια ατυχηματα με τα πινελα μου ευτυχως και εχω και πιο οικονομικα πχ της elf που ηταν τα πρωτα μου και δεν εχουν καραφλιασει σχεδον καθολου
Για να καθαρισω και τα πινελα και το beauty blender τα τριβω πανω σε μια μπαρα σαπουνιου(dettol sensitive)και συχνα πυκνα τους βαζω και μια μασκα μαλλιων
Τα στεγνωνω στο μπαλκονι πανω σε πετσετουλα με τις τριχινες ακρες να περιςςευουν του τραπεζιου για να μην πηγαινει νερο στη βαςη του χερουλιου ,αφου τους εχω βαλει τα brush guards,τα οποια τα "φορανε"και συνεχεια για να μην χανουν το σχημα τους και για να μην σκονιζονται
http://www.ebay.com/itm/20-x-Makeup-Cosmetic-Beauty-Brush-Pen-Guards-Sheath-Mesh-Net-Protector-Cover-/381466616313?hash=item58d12ea1f9:g:vawAAOSw5VFWIf9H

Θελω πολυ να παρω και το brush tree για να στεγνωνουν καθετα και το μινι γαντακι σιλικονης τα οποια τα ειχε δειξει και η κωννα σε κινεζοhaul αλλα προς υπερασπιση μου τα ειχα πολυ πιο πριν στη wishlist cat
http://www.ebay.com/itm/Makeup-Folding-Collapsible-Air-Drying-Cosmetic-Brush-Organizing-Tree-Rack-Holder-/252322742545?hash=item3abf9b8111:g:Jh8AAOSwoBtW6dd6
http://www.ebay.com/itm/Cosmetic-Makeup-Brushes-Cleaning-Finger-Glove-Silicone-Cleaner-Egg-Washing-Tool-/261910626884?var=&hash=item3cfb170244:m:mfbXdbY57aR7ZoYRzqrj-Sw

Lonely_maroulaki
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by matsir on Mon Apr 25, 2016 3:18 pm

Προσωπικά δεν έχω πολλά πινέλα. Ότι έχω συνοψίζεται σε
Like a Star @ heaven ELF Collection
Like a Star @ heaven Real Techniques (3 προσώπου, 5 ματιών, 2 Sponges)
Like a Star @ heaven BeautyBlender

Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα κανένα ατύχημα. Τα πινέλα τα χρησιμοποιώ πάνω από δύο χρόνια και τα έχω ταλαιπωρήσει πάρα πολύ, γιατί τα πλένω μετά από κάθε χρήση. Ειδικά τα RT δεν έχουν χάσει ούτε τρίχα μετά από τόση χρήση  queen
Τα σφουγγαρακια τα χρησιμοποιώ πολύ λίγο καιρό. Το σφουγγαράκι από RT έχει κάνει τρυπούλες (σα σκισιματάκια) μετά από 2 βδομάδες χρήσης, με πλύσιμο μετά από κάθε χρήση. Δεν το κατηγορώ, μπορεί να το ταλαιπωρώ εγώ scratch
Η μόνη απογοήτευση για μένα (αν μπορώ να την πω έτσι) είναι η συλλογή από ELF. Όλα τα πινέλα είναι πολύ σκληρά για μένα. Ειδικά τα πινέλα ματιών είναι τόσο σκληρά που βγάζουν μάτι. Δεν με βόλεψαν καθόλου :monkey:

Τα πλένω και γω ακριβώς όπως ανέφερε η @lonely_maroulaki πιο πάνω, με τη διαφορά ότι δεν τα βγάζω στο μπαλκόνι για να αποφύγω τη σκόνη από το δρόμο και τα καυσαέρια. Απλώνω χαρτοπετσέτες πάνω στο καλοριφέρ και τα ακουμπάω εκεί (ακόμη και το καλοκαίρι που δεν ανάβουν τα καλοριφέρ) με τις άκρες να εξέχουν. Το χειμώνα στεγνώνουν μέσα σε ένα δίωρο. Το καλοκαίρι αν τα πλύνω το βράδυ, την άλλη μέρα το μεσημέρι μπορώ να τα χρησιμοποιήσω
ventouzisius ventouzisius ventouzisius ventouzisius ventouzisius ventouzisius

matsir
Moderator
Moderator

Back to top Go down

Post by shadow on Mon Apr 25, 2016 3:53 pm

Ούτε εγώ έχω πολλά πινέλα στη συλλογή μου, δεν τα χρειάζομαι κιόλας γιατί δε βάφω σχεδόν ποτέ τα μάτια μου.
Είχα πάρει αυτό το σετ από το ebay πριν από τα κάπιταλς:
http://www.ebay.com/itm/32pcs-Makeup-Brushes-Powder-Foundation-Eyeshadow-Eyeliner-Lip-Brush-Pouch-Case-/131522017168?hash=item1e9f52b790:g:-88AAOSwgQ9VnhwT
Χρησιμοποιώ μόνο τα μεγάλα (για πούδρα, ρουζ, κοντουρινγκ) και παρόλο που είναι κινέζικα έχουν αντέξει το συχνό πλύσιμο και δεν έχουν χάσει ούτε μία τρίχα (τουλάχιστον όχι ακόμα Razz ). Το σετ είχε και δύο ωραία πινέλα για υγρό eyeliner. Το μόνο αρνητικό είναι ότι ξεκόλλησε το ξύλινο μέρος από το πινέλο που χρησιμοποιώ περισσότερο.
Ανακάλυψα τα RT και έχω το Expert face brush και είμαι ενθουσιασμένη! Το χρησιμοποιώ κάθε μέρα, το πλένω κάθε μέρα και αντέχει απίστευτα πολύ! Στεγνώνει και πάρα πολύ γρήγορα! Μεγάλος ενθουσιασμός αυτό το πινέλο!! love1 love1
Τέλος αυτό που άντεχει ακόμα είναι ένα πινέλο από seventeen που το είχα αγοράσει μαζί με το πρώτο μου bronzer πριν από 6 χρόνια περίπου. Λίγο τσιμπάει τώρα αλλά μπορεί με λίγο κοντίσιονερ να μαλακώσει η τρίχα. Δεν είχα σκεφτεί να το περάσω λίγο με αυτό.

Για το πλύσιμό τους χρησιμοποιώ (το είπε και η Λούση.. ) σαπουνι με tea tree και καθαρίζουν τέλεια, ειδικά το RT που έχει πυκνές τρίχες και κάθεται το προιόν μέσα. Αλλιώς έχω ένα πράσινο σαπούνι από ελαιόλαδο που κάνει και αυτό πολύ καλή δουλειά.

shadow
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by silvering on Sat Apr 30, 2016 3:25 pm

Με πινέλα της MAC έχω κακή εμπειρία και συγκεκριμένα τα duo fiber. Πήρα 2, σε διαφορετικά μεγέθη, και είχα πρόβλημα εξαρχής και με τα δύο. Ξεβάφει το μαύρο πάνω στο δέρμα. Το ίδιο συμβαίνει όταν τα πλένεις - μιλάμε για τρελή μαυρίλα! Όμως, όσες φορές και να τα πλύνω (και το έχω κάνει άπειρες) αυτό δεν σταματά. Φαίνεται κιόλας, γιατί οι λευκές τρίχες γκριζάρουν. Οπότε, με το που το βάζω στο πρόσωπο, βγαίνει γκρίζο χρώμα.

Η μόνη περίπτωση που μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είναι όταν πια έχουν ήδη προϊόν πάνω, δηλαδή από τη 2η-3η φορά. Κάτι που όμως είναι ανθυγιεινό.

Πολύ άκυρη (και ακριβή) αγορά.

silvering
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by asteri8 on Tue May 24, 2016 11:27 am

Δεν ειχα προβλημα με κανενα απο τα πινελα μου της μακ. Ωστοσο, μια φιλη μου που ειχε αντιστοιχο θεμα με το χρωμα, απλα τα επεστρεψε αμεσως και της εδωσαν καινουρια. Συμβαινει πολυ συχνα, γτ χρησιμοποιουν ισχυρα χρωματα για τις βαφες.

asteri8

Back to top Go down

Post by egweimaiedw on Wed May 25, 2016 5:04 pm

δεν μου εχει τυχει ποτε! απο mac εχω ακουσει οτι μαδανε αυτα του προσωπου, οποτε δεν ασχοληθηκα ποτε να αγορασω απο εκει.
εχω απο real techniques την core collection και αλλο ενα που αγορασα μονο του για το προσωπο παλι.
εχω σε travel size διπλα πινελα της inglot (ενα προσωπου και τα αλλα 3 για ματια).
ενα για ματια απο essense!

θελω πολυ να παρω απο ELF αλλα δυστυχως δεν δεχονται την καρτα μου μετα τα capital controls.
για ματια θελω και αλλα σε κανονικο μεγεθος. εψαξα στην real techniques αλλα ειδα οτι μονο σε σετ εχουν για ματια και δεν ηθελα να παρω κι αλλο σετ

εν τω μεταξυ πηρα υγρο foundation και πουδρα απο την καινουργια εταιρια που ανοιξε στο μαλλ την 3INA. εχουν και πινελα, οποτε φλερταρω λιγο με την ιδεα. με την πουδρα και το foundation εμεινα τρομερα ευχαριστημενη σε διαρκεια, σε αποδοση, στα παντα!

αλλη επιλογη που εχω για πινελα για τα ματια σκεφτομαι μηπως κανενα απο h&m (που λενε οτι η μαυρη συλλογη τους ειναι πολυ καλη. την ασπρη δεν την πλησιαζεις!)
ή sephora
εσεις τι λετε;;

egweimaiedw
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

Post by asteri8 on Wed May 25, 2016 5:12 pm

@egweimaiedw Τα sephora εχουν εξαιρετικα πινελα, τα elf ειναι μαπα κατα 85%, ελαχιστα αξιζουν. Τα hm επισης καλουτσικα αν και ανεβασαν τις τιμες τους.

asteri8

Back to top Go down

Post by SafeFromHarm on Wed May 25, 2016 8:10 pm

της elf τα πινελα απο τη μαυρη σειρα ειναι ε ξαι ρε τι κα. Για τη λευκη σειρα δεν εχω γνωμη, καθως εχω μονο ενα στην κατοχη μου αλλα μια χαρα με βολεψε. Ουτε μαδαει ουτε τιποτα. Ειναι και παμφθηνα, δε το συζητω!

SafeFromHarm
Admin
Admin

Back to top Go down

Post by Guest on Wed May 25, 2016 10:29 pm

Κορίτσια πραγματικά όσες μπορείτε αγοράστε πινέλα από ebay & aliexpress. Για την τιμή, την ποιότητα, και την εμφάνιση τους ......δεν υπάρχει σύγκριση.Τα έχω 2-3 χρόνια και ειλικρινά τα έχουν βγάλει τα λεφτά τους όσο δεν πάει......Ειδικά για μια κοπέλα που δεν είναι επαγγελματίας....αλλά της αρέσουν τα πινέλα (εγώ έχω τρελή ψώρα)....της το προτείνω με κλειστά μάτια....

Guest
Guest

Back to top Go down

Post by Myrto_K on Fri Jun 10, 2016 12:48 am

Εκανα καποιες αγορες και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας. Πηγα σεφορα να ριξω μια ματια στα πινελα που ειδα στο site με 50% εκπτωση και η πωλητρια προσπαθουσε να με πεισει οτι εχουν καταργηθει και μπορω να παρω ενα απο τα αλλα. Της δειχνω λοιπον το site και μου λεει για να δω μηπως τα εχω και ανοιγει ενα συρταρι και μου δειχνει τοοονους πινελα που στο ΣΤΑΝ με τα εκπτωτικα δεν τα ειχε (ισως ειχαν τελειωσει). Τι στο καλο? Μυστικες τους κρατανε τις προσφορες?! Πηρα και το μικρο πινελο για κοψιματα που ελεγε η @SotiTaf (αν ειναι μαπα θα σε κυνηγαω μεχρι τη Γαλλια, να ξερεις). Εκ πρωτης οψεως φαινονται καλα, θα φανει στο χειροκροτημα... θα σας πω εντυπωσεις μολις τα αξιοποιησω!
https://www.sephora.gr/el-GR/ProductDetail/?prodid=45767
https://www.sephora.gr/el-GR/ProductDetail/?prodid=45759
https://www.sephora.gr/el-GR/ProductDetail/?prodid=49786

Myrto_K
Αμαζόνα
Αμαζόνα

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top